Praha - Pouhých 15 procent českých otců pečuje o své dítě, pokud je nemocné, a pouze 17 procent tátů se podílí na nočním vstávání k nejmenším potomkům. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý v rámci projektu Táto, jak na to zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.
Průzkum také ukázal, že v každodenní péči se čeští otcové podílejí nejvíce na hraní s dětmi, a to v 38 procentech, a na mazlení s dětmi - v 37 procentech. "Jasně se ukázalo i to, že se tátové spíše podílejí na plánování výletů a náplně volného času než na každodenní péčí," dodala Hana Friedlaenderová ze společnosti Mediaresearch, která průzkum připravovala.Na otázky odpovídalo celkem 1500 otců, z nichž 363 bylo teprve budoucími tatínky. Osloveno bylo i 150 personalistů, to aby se ukázalo, jak moc vstřícné podmínky pro aktivní otce panují na českém pracovním trhu.Na výsledky průzkumu nyní naváže další etapa projektu Táto, jak na to. Ta má zajistit především dostatečnou informovanost otců, kteří by se o své děti rádi aktivně starali. Zároveň je chce v této iniciativě podporovat a vůbec rozpoutat debatu o aktivním otcovství."Pro nás je aktivním otcovstvím míněna situace, kdy se otec podílí na pravidelné péči o dítě aspoň ze 30 procent," řekl Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM). Ta je partnerem projektu.Projekt Táto, jak na to se financuje z evropských peněz, a to z 85 procent. Celkové náklady činí přes sedm milionů korun.Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) řekl, že projekt vítá. "Je to podle mého cesta, jak nastoupit pozvolnou cestu k moderním trendům rodičovství. Já nejsem přítel kvót nebo striktního stanovování postupů. Proto si myslím, že tento projekt je vhodný," řekl ministr.Dodal, že podobný názor má i v případě legislativních nástrojů. "My již nyní hovoříme o tom, že pokud půjde někdo na zkrácený pracovní úvazek, platí nižší sociální a zdravotní pojištění. A je jedno, jestli se bude jednat o muže nebo ženu. Podobně i 'mateřskou' může čerpat otec," dodal ministr.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
včera
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
včera
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
včera
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
včera
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
včera
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
včera
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
včera
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
27. dubna 2026 22:01
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie.
Zdroj: Jan Hrabě