Praha - Na dvě stovky osobností veřejného života podepsaly v první fázi manifest proti korupci. Cílem je upozornit na chybu systému, který korupci v České republice umožňuje, uvedl ve čtvrtek Jan Štern, dramaturg a člen ustavujícího výboru sdružení Veřejnost proti korupci, jež za manifestem stojí.
Štern uvedl, že se demokracie v Česku po 20 letech od revoluce mění v oligarchický systém. "V současnosti totiž nezáleží na tom, jaká strana vládne, protože vládne vždy nějaká politicko-ekonomická skupina, která má spojení na všechny strany," upozornil.Dlouhodobá odkrývání korupčních afér jednotlivých politických stran jsou pak podle Šterna důkazem krize celého politického systému. "Ten se proto musí změnit," sdělil člen ustavujícího výboru, který považuje kroužkovací volební akce nebo platformu Vyměňte politiky jako nedostatečné řešení.)Politolog Jiří Pehe, který manifest podepsal, varoval v souvislosti s narůstajícím počtem případů korupce před radikalizací společnosti. "Česko zatím na parlamentní úrovni žádné radikální uskupení nemá, ale to se může změnit," konstatoval. Podle něj je nutné, aby ČR s korupcí skutečně bojovala, nebo ji může postihnout podobný osud jako Maďarsko, ve kterém Jobbik, ultrapravicové Hnutí za lepší Maďarsko, formovalo vlastní polovojenské jednotky "dohlížející" na Romy.Manifestu obsahuje celkem 15 požadavků adresovaných politikům, které mají korupci zamezit. Například zpřísnění pravidel pro financování politických stran, zavedení majetkových přiznání politiků, zrušení anonymních akcií na majitele nebo možnost zabavovat majetek získaný trestnou činností. Po vzoru Spojených států chce sdružení také odměňovat všechny, kteří na korupci upozorní.Po první fázi, ve které manifest podepsalo na 200 osobností, zašle sdružení Veřejnost proti korupci dopisy s jejich podpisy předsedům parlamentních politických stran. S nimi pak bude chtít jednat o prosazení změn, které by korupci zamezily. Sdružení chce také pořádat veřejné diskuse a demonstrace na téma korupce a dál sbírat podpisy lidí.
Související
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
Británie řeší další kauzu bývalého prince Andrewa. Panuje podezření z korupce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
před 2 hodinami
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
před 3 hodinami
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno před 10 hodinami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
včera
Rusko v noci podniklo největší raketový útok na Ukrajinu od začátku invaze
včera
Sulyok ustoupil. Maďarský prezident schválil své vlastní odvolání z funkce
včera
Počasí příští týden tropické nebude, naopak dorazí ochlazení
18. července 2026 21:12
Zelenskyj chce urovnat vztahy s Polskem. Otevře spisy o masakrech ve Volyni
18. července 2026 19:50
Kanadu spaluje na 900 lesních požárů. Tvrdě dopadají i na obyvatele USA
Rozsáhlé lesní požáry v Kanadě vyvolaly vážnou ekologickou situaci, když se hustý kouř přesunul nad území Spojených států a drasticky zhoršil kvalitu ovzduší v mnoha velkých městech. Zasaženy byly především regiony severovýchodu a středozápadu, kde se obyvatelé museli potýkat nejen se smogovým oparem, ale zároveň i s rekordně vysokými letními teplotami. Podle meteorologických předpovědí navíc hrozí, že nepříznivé podmínky přetrvají v některých oblastech po celou dobu víkendu.
Zdroj: Libor Novák