Praha - Zabil nejméně 76 lidí, svět je jeho činem zděšený, ale čeští extremisté Anderse Breivika oslavují jako hrdinu. Na svém webu mu děkují a podporují podobné činy. Informují o tom lidovky.cz.
"Děkujeme, bratře. Zasáhl jsi zlo v jeho nejcitlivějších místech," píše se podle zjištění serveru lidovky.cz na česky psaném webu White Media.Neznámí autoři mu děkují a podporují ho. "Děkujeme. Inspiroval si mnoho dalších, kteří jsou připraveni zasvětit svůj život boji, na jehož konci bude Evropa silná, zdravá, čistá, vitální, prosperující a bezpečná," pokračuje anonymní obdivovatel Breivika, který zabil nejméně 76 lidí a jeho právník o něm tvrdí, že je šílený. A podobných příspěvků je tam víc.Server White Media sdružuje české a slovenské ultranacionalisty, kteří na něj píší buď pod přezdívkami, nebo zcela anonymně. Autoři článků svými texty porušují zákon, ale jsou těžko dohledatelní. Přesto o nich policie ví.Vedoucí skupiny pro odhalování informační kriminality Karel Kuchařík pro lidovky.cz řekl, že jeho skupina podobné weby monitoruje a články se zabývá. Pokud jejich autoři schvalují trestné činy, jsou podle Kuchaříka postižitelní. Ale policii dá velkou prácie odhalit jejich identitu."Pokud někdo zveřejňuje texty, které jsou v rozporu s českým právem, záleží na tom, kde se web fyzicky nachází," vysvětlila pro lidovky.cz policejní mluvčí Pavla Kopecká. Právě White Media sídlí v Kalifornii.Američané českým policistům informace o uživatelých neposkytují, přesto se díky monitorování a porovnávání textů někdy podaří extremisty vypátrat a potrestat."Neonacisté, kteří umisťovali svoje texty na českých stránkách několikrát dohledáni a stíháni byli," potvrdil serveru expert na pravicový extremismus Miroslav Mareš.
Související
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
před 1 hodinou
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
před 2 hodinami
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
před 3 hodinami
Trump couvá. Opět odložil Íránu ultimátum, podle Teheránu jednání neprobíhá
před 3 hodinami
Vojenské kapacity Íránu jsou zničené, prohlašuje Trump. Jak tedy Teherán dokáže kontrolovat Hormuzský průliv?
před 4 hodinami
Okamžitě zlevněte pohonné hmoty, pustil se Babiš do pumpařů
před 5 hodinami
Útok zápalnými lahvemi na Ruský dům v Praze. Policie pátrá po pachateli
před 6 hodinami
Předpověď počasí na začátek Velikonoc. Má být den ode dne lépe
před 13 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
Svržený venezuelský vůdce Nicolás Maduro se dnes vrací před federální soud v New Yorku, kde se pokusí přesvědčit soudce Alvina Hellersteina, aby zrušil jeho obžalobu z narkoterorismu. Madurova obhajoba tvrdí, že americká vláda nepřípustným způsobem zasahuje do jeho práv na spravedlivý proces. Celý případ je sledován jako jeden z nejneobvyklejších v historii americké justice, a to jak kvůli způsobu dopadení obžalovaného, tak kvůli jeho statusu.
Zdroj: Libor Novák