Praha - Prezident Václav Klaus v pátek rezolutně odmítl požadavky zaznívající z ČSSD a VV, aby se distancoval od výroků vicekancléře Petra Hájka, který odsoudil pochod homosexuálů. Klaus tvrdí, že se jedná o slovíčkaření, projevů homosexualismu se obává i on sám.
Klaus v pátečním prohlášení rovněž uvedl, že na akci, nad kterou převzal záštitu primátor Bohuslav Svoboda (ODS) s názvem Prague Pride, hrdý není. Důrazně se ohradil i proti výrokům stínové ministryně pro lidská práva za ČSSD Michaely Marksové-Tominové, že Petr Hájek vědomě podněcuje nenávist vůči menšině obyvatel v Česku. Prezident vicekancléře obhajuje a jeho vyjádření vysvětluje tak, že Hájek neprotestuje proti akci, ale kvůli tomu, že dostává tak vysokou záštitu pražského primátora. "Tolerovat je jedna věc, dávat veřejnou podporu jménem významné instituce, je věc úplně jiná," doplnil Klaus. Hlava státu se podle svých slov odmítá účastnit slovíčkaření. "Jestli někoho popuzuje slovo deviace, já ho mám za hodnotově neutrální slovo," argumentuje dále Klaus. Současně připomněl i svoji nedávnou přednášku v australském Melbourne, kde vystoupil se svým projevem o ohroženích svobody ve 21. století. V něm zazněla výzva: "Respektujme homosexualitu, nikoli homosexualismus." "Za tímto svým tvrzením si stojím, aniž bych tušil, že ho budu tak brzy obhajovat," dodal Klaus. Podle něj není pražská Prague Pride projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se – stejně jako řady dalších módních "ismů" – velmi obává.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Václav Klaus , Petr Hájek , Homosexuálové
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
před 1 hodinou
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
před 3 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
před 4 hodinami
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
před 5 hodinami
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
před 6 hodinami
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
před 8 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
Výskyt infekčních onemocnění na palubách výletních lodí není pro epidemiology žádnou neznámou. Obvykle jde o střevní potíže způsobené noroviry nebo bakteriemi E. coli, případně o respirační nákazy, jak ukázala pandemie koronaviru. Současná situace na nizozemském plavidle M.V. Hondius je však podle odborníků něčím naprosto výjimečným a nečekaným.
Zdroj: Libor Novák