Organizátoři Prague Pride se ohradili vůči hanlivým výrokům Klausova vicekancléře

Praha - První pochod Prague Pride je nepolitický festival a odmítá se účastnit současných politických diskusí, tvrdí organizátoři akce. Současně ostře protestují proti výrokům prezidentova vicekacléře Petra Hájka a jeho označení deviant, sdělil v úterý Czeslaw Walek, ředitel festivalu.

"Slovo deviant je bez ohledu na to, co říká slovník nebo co si myslí prezident, vnímáno ve společnosti jednoznačně negativně. Pro některé skupiny může být záminkou k ospravedlnění a i podnícení vyvolání konfliktu," prohlásil Walek. Výroky Hájka, jako přímého podřízeného jednoho z nejvyšších ústavních činitelů, jsou proto nepřijatelné.Organizátoři původně očekávali, že se sobotního průvodu, kterým festival vyvrcholí, zúčastní pět až sedm tisíc lidí. Po událostech posledních dnů jsou přesvědčeni, že dorazí podstatně více lidí.Festival se uskuteční v hlavním městě od 10. do 14. srpna.Akce vyvolala řadu protestů. Prezidentův muž označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" a nesouhlasí s tím, že nad akcí převzal záštitu pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Jeho výroky ovšem pobouřily 13 velvyslanectví, které akci podpořily.Za vyjádření Hájka se ovšem prezident Václav Klaus postavil. Podle prezidentova názoru tato manifestační akce by neměla mít záštitu pražského primátora. Karneval není projevem homosexuality, ale homosexualismu, jehož se Klaus obává. Současně ostře zkritizoval dopis jednotlivých velvyslanectví, považuje ho za vměšování do vnitřních záležitostí země.Myšlenku Prague Pride podpořil dopisem bývalý premiér Jan Fischer. Ze známých osobností to byla režisérka a dokumentaristka Olga Sommerová, zpěvačka Marta Jandová a mnoho dalších.

"Já se zúčastním průvodu, protože cítím jako herec, že už nemám dostatek prostoru exhibovat. Do průvodu půjdu ve zbrusu nových sexy plavkách na mém sportovním homosexualistickém těle, a tím dám školení všem, o čem ten průvod je," uvedl s nadsázkou gay aktivista Jiří Hromada. Ten navíc pro Rádio Impuls dodal, že Hájkovy výroky mohou být podnětem pro žalobu: "Víme, že je prezident ze své funkce prakticky nezodpovědný ke svým výrokům a nemůže být soudně stíhán, ale ostatní pánové ano, a zvážíme, jestli nám vůbec stojí za to."Český režisér Radim Špaček označil mediální kritické útoky za věc hlupáků, kteří s akcí mají nějaký problém, a dodal: "Češi jsou tolerantní, ale občas si nevolí tolerantní zástupce."Organizátoři akce slibují, že Prague Pride je o toleranci, svobodě, oslavě hrdosti a různorodosti. Čtyřdenní akce s názvem Prague Pride má vyvrcholit v sobotu 13. srpna. Středem metropole má projít průvod hrdosti v karnevalovém stylu a pouliční taneční party. Předpokládá se, že v ulicích by měly tančit tisíce lidí a do Prahy by měla akce přilákat mnoho turistů. Rozpočet akce činí přes jeden milion korun."Podle předpovědi je tento týden studený, ale o víkendu se má oteplovat," dodal na závěr ředitel festivalu.Prague Pride navazuje na hnutí Gay Pride, které začalo v roce 1969 v Americe, kdy se objevily první protesty amerických leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů proti policejním zátahům. Praha patří mezi poslední velká evropská města, kde se akce doposud nekonala. Prides mohli Češi zažít již v Brně nebo Táboře.

Související

Více souvisejících

festivaly Homosexuálové

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla

Donald Trump přistoupil k dalšímu radikálnímu kroku v oblasti mezinárodního obchodu a uvalil nová cla na více než 80 zemí světa. Tento krok má plynule nahradit plošnou desetiprocentní sazbu, jejíž platnost vypršela v pátek. Mezi zasaženými státy jsou nejbližší američtí spojenci i klíčoví obchodní partneři včetně Velké Británie, Kanady, Mexika, Austrálie, Číny nebo členských zemí Evropské unie, kterým úřady vyměřily poplatky ve výši 10 až 12,5 procenta.

před 1 hodinou

Prezident Trump

Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil

Velkolepě oznámená diplomacie se téměř ze dne na den proměnila v nečekaný chaos. Dlouho připravovaná dohoda o civilní jaderné spolupráci mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií, která byla považována za historický průlom, se necelých čtyřiadvacet hodin po svém slavnostním podpisu ocitla v troskách kvůli zásahu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

před 3 hodinami

včera

Senioři, ilustrační fotografie.

Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.

včera

včera

včera

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League

Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).

včera

včera

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

včera

včera

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

včera

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

včera

včera

včera

22. července 2026 21:16

22. července 2026 19:58

Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v Manile setká s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem k prvním přímým rozhovorům od loňského září. Schůzka obou diplomatů se uskuteční na okraji regionálního fóra ministrů zahraničních věcí zemí ASEAN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy