Praha - Devizový příslib, zvací dopis, dlouhé fronty se spacákem před jednou z pěti státních cestovních kanceláří, pokoutné smlouvání s veksláky o lepší kurz jimi nabízené západní měny. Cestování před listopadem 1989 bylo spoutáno velkým množstvím překážek a cesta na Západ byla jen pro vyvolené.
Málokdo si nyní vzpomene, že v tehdejším Československu bylo před rokem 1989 povoleno pouze pět státních cestovních kanceláří - Čedok, Sportturist, CKM, Rekrea a Autoturist. Nyní zájezdy nabízí stovky kanceláří a agentur."Cestovní kanceláře v té době prodávaly v drtivé většině pouze zájezdy do zemí socialistického bloku, jelikož cestování na Západ bylo velmi omezeno. Čeští turisté tak cestovali na dovolenou k moři do NDR (Německá demokratická republika), do Sovětského svazu (Soči na Krymu u Černého moře), do Bulharska, Rumunska (obojí k Černému moři) a do Maďarska (Balaton)," připomněl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.Světlou výjimkou bylo období od roku 1962 do roku 1972, kdy byla možnost cestovat i do Jugoslávie. Pak se však jugoslávský režim přiklonil k Západu a cesty českých turistů do Jugoslávie byly následně velmi omezeny.Velkým paradoxem doby socialismu bylo podle Okamury to, že nebylo občanům socialistického bloku (tedy také Čechoslovákům) umožněno individuálně volně cestovat ani v rámci socialistických zemí. "V případě, že chtěl občan Československa individuálně vycestovat například do Polska nebo do Sovětského svazu, tak potřeboval z této země zvací dopis, jinak nebyla individuální cesta možná," vzpomněl na další překážku cestování Okamura.Cestovní kanceláře v té době sice nabízely i zájezdy na Západ, avšak bylo potřeba vystát frontu přes noc se spacákem nebo mít v cestovní kanceláři "dobré známé". "Ani tak však nebylo vyhráno. Takzvaný devizový příslib, který byl podmínkou pro cesty na Západ, nebyl udělen ´politicky nespolehlivým lidem´, kteří tak nemohli vycestovat vůbec. Československá měna totiž nebyla volně směnitelnou měnou, bez devizového příslibu tak nebylo možné získat finanční prostředky (západní měnu) na cestu na Západ," poznamenal Okamura.Zdaleka nejčastěji tak Češi trávili dovolenou v tuzemsku, čehož důsledkem bylo velké množství chat a chalup, které si Češi pořizovali. Tento zvyk přežívá dosud.
Související
Čaputová si dnes v Praze připomíná události roku 1989, setkala se s Pavlem
Česko si připomnělo 17. listopad. Ve světle války se zdůrazňovala hodnota svobody a demokracie
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
před 1 hodinou
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 1 hodinou
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 2 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 3 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 5 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 6 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 7 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 9 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 10 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 11 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 12 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.
Zdroj: Libor Novák