Ústí nad Labem - Pesimistická očekávání mají lidé v Ústeckém kraji v souvislosti s očekávaným vývojem sociálních konfliktů na Šluknovsku. Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková ve středu agenturu Mediafax informovala, že to vyplývá z průzkumu názorů, který uskutečnila společnost STEM/MARK.
"V případě situace na Šluknovsku mají občané Ústeckého kraje většinou pesimistická očekávání. Většina z nich se domnívá, že situace v následujících dvou nebo třech letech buď zůstane stejná (35 procent dotázaných), nebo se změní k horšímu (33 procent dotázaných). Zlepšení předpokládá jen jedna pětina dotázaných. Převládající názor je takový, že Šluknovsko nesměřuje k nápravě, ale jen k zakonzervování nynější neuspokojivé situace," uvedla Hanáčková.Po rychlém řešení napjaté situace ve vyloučených lokalitách volají starostové postižených lokalit i většina obyvatel. V průzkumu naprostá většina obyvatel kraje podpořila jednotlivá opatření Ústeckého legislativního balíčku: Pro zpřísnění podmínek pro poskytování sociálních dávek, omezení činnosti heren či zpřísnění postihů za narušování veřejného pořádku se vyslovilo téměř 9 z 10 dotázaných, kteří o balíčku měli informace.Z průzkumu také vyplynulo, že situaci na Šluknovsku sleduje většina obyvatel regionu – jedna čtvrtina pečlivě a více než polovina zběžně. Lidé, kteří sledují situaci na Šluknovsku „velmi pozorně“, se vyznačují celkově radikálnějšími stanovisky. Více zdůrazňují podíl problémových obyvatel na vzniku napětí a častěji se přiklánějí k restriktivním a represivním opatřením vůči nim.Názory účastníků průzkumu potvrzují, že vládní politici neobstáli nejlépe. Lidé jsou k nim obecně převážně kritičtí. Relativně nejlépe jsou hodnoceni starostové obcí (49 procent příznivých hodnocení), nejhůře potom vláda – jen 13 procent lidí si myslí, že přispívá k řešení situace, opačného názoru je nadpoloviční počet (55 procent) dotázaných.Výzkumu se formou telefonického dotazování zúčastnilo 1004 obyvatel Ústeckého kraje starších 18 let v období od 17. do 30. listopadu.
Související
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
před 1 hodinou
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
včera
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
včera
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
včera
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
včera
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
včera
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
včera
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
včera
USA hrozí spojencům Íránu sankcemi. Oči všech se upírají k Číně
včera
Už to není Palestina ani Írán. Netanjahu vytáhl krátce před volbami nového úhlavního nepřítele
včera
Vyšší úmrtnost už měl jen covid. Červnové a červencové extrémní počasí má v Evropě desetitisíce obětí
včera
I Kanada má svá esa v rukávu. Jak zareaguje na Trumpovu obchodní válku?
včera
"Novinářské kachny." Peskov odmítl zprávy o chystané mobilizaci
včera
Němečtí vyšetřovatelé objevil u letiště v Lipsku třetí dron s výbušninou
včera
Trumpova mocenská představa narazila na tvrdou realitu. Po Íránu se ho nezalekla ani Kanada
včera
Počasí do konce září: Léto se chýlí ke konci, tropy vystřídá ochlazení
24. srpna 2026 22:00
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
24. srpna 2026 20:49
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
24. srpna 2026 19:36
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
24. srpna 2026 18:19
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování ve veřejném sektoru, která přinese automatickou valorizaci platů i změnu tarifních tabulek. Od příštího roku by se platy měly zvyšovat v závislosti na růstu průměrné mzdy. Návrh zároveň počítá s novým nastavením tarifů tak, aby žádný ze stupňů nespadal pod úroveň minimální mzdy, přičemž mezi jednotlivými platovými třídami bude stanoven minimálně čtyřprocentní rozdíl.
Zdroj: Libor Novák