Praha - Smuteční proslov za zesnulého exprezidenta Václava Havla v pátek v katedrále sv. Víta pronesl i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Agentura Mediafax přináší jeho text v plném znění.
Vážená a milá paní Dášo, vážený pane prezidente, Vaše královské výsosti, Vaše eminence, Otče arcibiskupe, všichni, kteří jste se přišli sem rozloučit s Václavem Havlem,promiňte, když teď nebudu mluvit o činech a zásluhách Václava Havla. To činí a činili už v posledních dnech, počínaje prezidentem republiky, povolanější, než jsem já.Přesto bych chtěl připomenout jeho nesčetné přátele. Tento prastarý chrám je plný tisíců lidí, přesto mi tu mnozí chybí. Nejen ti, kteří již předešli Václava Havla, nýbrž také ti, o kterých žádný protokol neví.Ti občané, kteří ho podpořili jak v dobách minulého režimu, tak ti, kteří ho podpořili v jeho snažení v následných letech svobody. Studenti, kteří byli páteří Občanského fóra, sloužili přes noc, aniž by očekávali dík, vrátili se ke svému studiu. Občané v Brně, Plzni, Ostravě či Českých Budějovicích, kteří mu důvěřovali a vybudovali demokracii v naší zemi.Chybí mi také, neboť on byl náš československý prezident, přátelé z Košic, Bratislavy, Dunajské Stredy, Žiliny. Ti, kteří se k němu hlásili v době, kdy byl pomlouván a nebyl prezidentem, ale byl nadále mužem, který nás aspoň přiměl o našich slabostech a o neřádu v naší zemi přemýšlet.Za tato slova a písma, jimiž nás čas od času donutil k přemýšlení, děkujeme. Ne snad už pozdě, ale přece.Ti, kteří pracovali pro Václava Havla, ho mezi sebou nazývali náčelníkem. A samozřejmě o něm takto mluví i rockeři v Trutnově.Náčelníkem byl z podstaty a nepotřeboval na to být prezidentem či vykonávat jinou funkci. Stačilo, aby byl přítomen. Václav Havel, který dlí na pravdě Boží, ví, co tento výraz znamená. Ve staré češtině pod výrazem pravda se nechápala jen výpověď o skutečném stavu věci, když pravda byla spravedlnost a právo s velkým P. V tomto smyslu bylo také husitské heslo "Pravda Boží vítězí".Václav Havel ovšem věděl, že slovo pravda má i značně zúžený smysl. Věděl také, když chápeme pravdu sebestředně pouze jako svou pravdu, tak je to příčina sváru a nesnášenlivosti. Proto jeho heslo bylo pravda a láska. Neboť pouze láska nás přiměje naslouchat pravdě toho druhého, pravdě jiných. To je ta láska, která nás též vede k pokoře. Tím Václav Havel předčil nás všechny. To je hluboký smysl hesla Pravda a láska.Tomu se lidé mnohdy vysmívali a velmi mu to vyčítali, přesto je to podstata lidského boje. My všichni víme, že tento boj bude trvat po celou existenci tohoto lidstva. My víme, že ten boj o lásku a pravdu nesmíme nikdy vzdát. Já vím, že jsme měli tu čest a radost s Václavem Havlem spolupracovat na Hradě či jinde a všichni ti přátelé, kteří dneska nemají šanci zde být, neustanou v tomto boji.Pane prezidente Havle, o pravdu a lásku a jejich vítězství budeme nadále bojovat a neustaneme, můžete se na nás spolehnout.Děkuji.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , Václav Havel
Aktuálně se děje
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
24. února 2026 19:42
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.
Zdroj: Libor Novák