Praha - Česká advokátní komora (ČAK) se na svém pondělním zasedání předsednictva ostře distancovala od jednání advokáta Petra Kočího, který zastupuje Lucii Šlégrovou stíhanou za projevy neonacismu a vznesl námitku z podjatosti znalce. Mediafaxu to potvrdila mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
"Představenstvo ČAK se ostře distancuje od všech projevů národnostní, rasové, náboženské a jiné nesnášenlivosti," stojí v prohlášení zveřejněném na webu advokátní komory.Ačkoli představenstvo nemá pravomoc v záležitosti rozhodovat, ujišťuje, že okolnostmi konkrétního případu se budou zabývat příslušné kontrolní, eventuálně kárné orgány ČAK.V prohlášení mimo jiné představenstvo připomnělo, že ČAK byla první profesní organizací v České republice, která se veřejně omluvila za dobové postoje a postupy tehdejší advokátní samosprávy i některých jednotlivých advokátů vůči židovským kolegům v letech 1938 až 1945.Advokát Petr Kočí se do povědomí veřejnosti v minulých dnech zapsal díky své obhajobě klientky Lucie Šlégrové, členky Dělnické strany sociální spravedlnosti, která je před mosteckým okresním soudem stíhaná za neonacismus. Obžaloba ji viní, že 17. listopadu 2010 na pietní demonstraci v litvínovském Janově řečnila o ideologii národního socialismu.Jeden ze znaleckých posudků, které zpracovával soudní znalec Michal Mazel, výroky Šlégrové hodnotí jako propagaci nacismu a antisemitismu. Obhajoba však na žádost klientky podala žádost o vyloučení Mazla z případu.Advokát Šlégrové napadl Mazla z podjatosti mimo jiné kvůli jeho židovskému původu. Michal Mazel však na rozhodnutí o námitce nečekal a ve středu se sám funkce znalce vzdal. "Nebaví mne si číst o sobě na internetu, čím mám dostat po hlavě či že jsem lakotný Žid, co k chanuce dostane černou mambu," uvedl Mazel na svém blogu.Jeden z nejuznávanějších znalců na extremismus je Mazel autorem posudku, kterým pomohl dostat za mříže žháře z Vítkova. Vypovídal i jako svědek Nejvyššího správního soudu, který rozpustil Dělnickou stranu.
Související
Vláda chce zjednodušit veřejné sbírky. Armádě odsouhlasila strategické projekty
Zastupoval Zemana, Pavel o jeho služby nestojí. Hrad ukončil spolupráci s Nespalou
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 21 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 49 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák