Lidé s Rathovým talentem, by měli ČR povznést!

Praha – Současná doba ztratila hodnoty a jen těžko se bude vybírat prezident, který vtiskne České republice hodnoty zpět. To a mnoho dalšího řekl v pořadu Před půlnocí ČT24 herec Ondřej Vetchý.

Dnešní doba ačkoli je moderní, ale to nepřináší společnosti jen plusy v podobě lepší elektroniky atd. V současnosti dochází ke znehodnocování slov, zjednodušování a plytkosti, neboť vše je převáděno na peníze. 

 K tomuto stavu dle Vetchého přispěla historie 20. století. Dle Vetchého jsme byli za první republiky velmi vyspělou zemí, pak ale přišel odliv až půl milionu lidí, z nichž velké množství patřilo mezi elitu. Ačkoli byla 50.léta velmi zdrcující, Vetchý je přesvědčen, že nepoškodila naši zemi tolik jako normalizace, která „totálně rozleptala hodnoty, na kterých byla tato země postavená.“ Za důvod, proč se česká (československá) společnost intelektuálně propadla, považuje odklon od židovsko-křesťanských hodnot, na kterých byla tato civilizace založená.

 „Představte si, že by teď hrál Sovák, Menšík, Brodský a bulvár by si je bral do huby,“ uvedl. Bulvár dává všechny do jednoho pytle, ať už je to věhlasný lékař nebo ten nejméně schopný zpěvák. Tím se stírají rozpoznávací schopnosti české společnosti, která pak osobnosti řadí do jedné skupiny.

 V relaci vyjádřil hrdost na české občany v tom smyslu, že působí v mezinárodních anketách velmi svobodomyslně. Jsou velmi tolerantní vůči náboženství, homosexualitě, ale na druhou stranu jsou i tolerantní k tomu, když někdo lže a krade, což je nelibý aspekt dnešní společnosti.

 Česká politika se potýká s takovým problémem, že její představitelé se nesnaží dělat svoji práci co nejlépe, i když za ni mají velmi vysoké platy. Vetchý si uvědomuje, že mají politice kolikrát velmi těžké rozhodování, neboť „politika je o umění konsensu a často jde o volbu mezi větším a menším zlem,“ avšak i tak by měli respektovat zákonitosti své profese. 

Vetchý vyjádřil zklamání nad jednáním Davida Ratha. Toho totiž považuje za nesmírně pracovitého, chytrého, ctižádostivého a ambiciózního politika, kterých mnoho není, a který by měl šanci vytvořit a prosadit věci ku prospěchu země. Bohužel však z jeho velkého talentu Česká republika prospěch nemá. „Lidé s takovým potenciálem by měli tuto zemi povznést tam, kam bychom si přáli, aby směřovala,“ uvedl Vetchý. Jednání Ratha však bylo jen ránou pro demokracii.

I Vetchý má zájem účastnit se věcí veřejných ČR stejně jako mnoho jiných herců. Sám se snaží vypracovat zákon na ochranu osobnosti, který by velmi omezil bulvár. Novináři by daleko více museli dbát na to, aby neuváděli lži, pokud by se jí totiž dopustili, byla by považována za velký přestupek.

Na začátku příštího roku si čeští občané prvně zvolí sami svého prezidenta. Příští prezident bude muset vtisknout této zemi hodnoty, ke kterým se musíme vrátit. Co si Vetchý myslí o kandidátech, kteří již uveřejnili touhu kandidovat? „Mám moc rád pana Švejnara, Fischera a Dlouhého, ale já bych je raději viděl na jiných postech v nejvyšších patrech politiky,“ uvedl. Současně většinu kandidátů považuje za příliš navázané na ekonomickou stránku věci, zatímco prezident by měl nést existenciální, filosofický a etický rozměr. „Strašně mě mrzí, že pan kníže Schwarzenberg, že mu není padesát. Kdyby mu bylo padesát, tak bych byl šťastný člověk, on by nesl tuto kvalitu“ sdělil k dalšímu z kandidátů na post hlavy státu. Vetchý by považoval za dobré řešení mít na hradě ženu. Zamlouvala by se mu Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která by dle něj byla velmi důstojnou prezidentkou.

Související

film Prezidentka (Foto: Zuzana Pánská)

RECENZE: Nudná Prezidentka se drží stereotypů a naivního pohledu na svět

Aňa Geislerová se snaží skloubit vztah s vysoko postavenou funkcí. Jak již dobře známe z jiných snímků, je to velmi náročné a to zejména, když je vztah zatížen nevyrovnaností. Petr Vetchý pak ztělesňuje dobré hodnoty, přičemž stojí v opozici k všeobecnému marasmu okolního světa. Samotný snímek pak smutně vyniká svou až pohádkovou naivitou.

Více souvisejících

Ondřej Vetchý (herec) prezident čr

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy