RECENZE: Nudná Prezidentka se drží stereotypů a naivního pohledu na svět

Aňa Geislerová se snaží skloubit vztah s vysoko postavenou funkcí. Jak již dobře známe z jiných snímků, je to velmi náročné a to zejména, když je vztah zatížen nevyrovnaností. Petr Vetchý pak ztělesňuje dobré hodnoty, přičemž stojí v opozici k všeobecnému marasmu okolního světa. Samotný snímek pak smutně vyniká svou až pohádkovou naivitou.

Jak skloubit náročné povolání s osobním životem, to je věčné téma romantických komedií, na němž se autoři snaží ukázat buď problematiku samotné funkce a jejího vlivu na osobní život, nebo problém vertikálních vztahů mezi vysoce postaveným jedincem s partnerem z jiné společenské vrstvy. Podobného tématu se ujal i Rudolf Havlík a nutno podotknout, že k němu přistupuje jiným způsobem.

Bohužel zvolená konstrukce, která hraničí až s pohádkovou naivitou, není úplně šťastným řešení. Navíc se scénář v náhodných momentech rozhodne, že to, co bylo eště před chvílí zcela v pořádku, je najednou obrovský problém.

Autor si ani příliš nelámal hlavu ani se jménem hlavní postavy, protože pojmenovat političku a pozdější prezidentku jako Kateřinu Čechovou (Aňa Geislerová), moc práce opravdu nedalo. V podobném jednoduchém duchu se line i příběh, který hraničí až s pohádkovou přímočarostí. Politika je ve snímku vykreslena jako jakási dětinská hra bez jakékoliv hloubky, ve které snad vůbec o nic nejde.

Zajímavě je také uchopena samotná postava prezidentky, která chce funkci vrátit ztracenou důstojnost. Autor si to představuje zhruba tak, že bude Kateřina oblečena v noblesních šatech, přičemž trousí různá moudra a u toho se tváří důležitě. Pokud si takto představujeme havlovský odkaz, tak je opravdu někde něco špatně.

Ústřední myšlenku snad můžeme identifikovat jako poselství, že má smysl snažit se opravit rozbité věci. Tedy jde o jakousi antitezi současné společnosti, že nové je vždycky lepší. Na zpochybnění této myšlenky není nic špatného, ba dokonce je to možná i dobře, ale to by autor snímku nesměl svůj záměr pohřbít pod hromadu prázdných replik, nesourodých momentů a několik divných scén, jež působí až parodicky.

Opět se ve snímku objevuje až skoro tradiční nešvar české produkce, kterým je až precizní škatulkování postav do zavedených stereotypů. Dočkáme se sice jalového pokusu o nabourání tohoto schématu, ale nakonec stejně vše dopadne podle očekávání. Zřejmě přesně tohle český divák chce, protože některé figury jsou až bolestně triviální, protože se díváme stále na totéž.

Prezidentka je v podstatě zbytečný snímek, který snad může sloužit k vypnutí hlavy v parných dnech, ale přesně tam jeho funkce končí, protože jakýkoliv větší počet aktivních mozkových závitů dokáže celou pohádkovou vizi rozcupovat na kousky. Samotná naivita či lehkomyslnost dějové linie by nutně nemusela vadit, ale to by se muselo okolo ní dít něco zajímavého – což se však neděje. Aňa Geislerová si s Ondřejem Vetchým odehrají svůj standard, moc se u toho ani nenadřou, ale zachránit snímek z nutného propadliště dějin už nedokážou.

Celkové hodnocení: 25 %

Prezidentka (2022)

Hrají: Aňa Geislerová, Ondřej Vetchý, Veronika Khek Kubařová, Juraj Loj, Denisa Biskupová, Oskar Hes, Vasil Fridrich, Vanda Chaloupková, Jiří Štrébl, Daniel Krejbich a další.

Režie: Rudolf Havlík

Scénář: Rudolf Havlík

Kamera: Václav Tlapák

Hudba: Ondřej Konvička

Česko / 97 min / komedie, romantický

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze filmy Kina české filmy komedie filmy Prezidentka Aňa Geislerová Ondřej Vetchý (herec) Veronika Kubařová Bioscop

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy