Praha - Zhruba 61 procent Čechů vydělává méně, než činí průměrný hrubý měsíční plat 26.008 korun. Vyplývá to z internetového průzkumu Platy.cz. Úroveň průměrného platu zvyšuje skupina nejlépe placených zaměstnanců, polovina lidí v ČR přitom vydělává do 23.900 korun.
Nejvíc Čechů měsíčně vydělává od 18.000 do 24.000 Kč hrubého. Druhou nejpočetnější skupinou jsou lidé vydělávající od 24.000 do 30.000 korun, tvoří přibližně pětinu vydělávajících. Třetí nejpočetnější skupinou jsou lidé s platem od 12.000 do 18.000 Kč. Pět procent pak pracuje za méně než 12.000 korun. Jednou z kategorií s nejvyššími platy, kterou průzkum Platy.cz sleduje, jsou informační technologie (IT). Průměrný plat v odvětví je 37.197 korun. Plat v IT pod 24.000 je výjimečný, na více než 72.000 korun si měsíčně přijdou čtyři procenta lidí v IT. Výrazně nižší platy mají naopak lidé pracující například v supermarketech nebo hypermarketech. Průměrný plat v kategorii prodej zboží konečnému spotřebiteli činí 20.940 korun. Méně než průměrný plat v této kategorii přitom dostane více než polovina pracovníků a až 17 procent vydělá méně než 12.000 Kč. Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí podle červnových údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 845 korun na 24.126 Kč. Proti stejnému loňskému období tak byla vyšší o 3,6 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale mzda snížila o desetinu procenta.
Související
Vláda schválila schodek rozpočtu 310 miliard. Schválila růst platů ve veřejném sektoru, na obranu půjdou 2 % HDP
Učitelé si od ledna polepší, rozhodla končící Fialova vláda
Aktuálně se děje
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
19. června 2026 16:01
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák