Skončí bezohledné chování exekutorů? Podívejte se, co na ně stát chystá

Praha - Exekutorské praktiky děsí takřka každého dlužníka, a i když se proti nim stát snaží bojovat, veškerá snaha je zatím neúspěšná. Do boje s bezohlednými exekutory se pouští i současná vládní koalice, naráží však na tvrdý odpor lobbistů nejen ze strany exekutorských i advokátních kanceláří, ale i z vlastních řad.

Na bezohledné chování exekutorů upozornila Česká televize, která jako příklad uvádí případ z roku 2012. Tehdy tachovský soud potrestal vykonavatele, kteří šest hodin naléhali na manžele, aby zaplatili dluhy za svého syna. Ten u nich ale už dávno nevedl trvalé bydliště a prakticky se s nimi nestýkal.

Podobný případ se stal i paní Dagmar Neslové. Ta České televizi popsala své zážitky s exekutory z přerovského úřadu, kterému šéfuje Tomáš Vrána. Sama paní Neslová nemá žádné dluhy, v exekučním řízení však byl veden její vnuk, který má trvalé bydliště jinde, ale u ní přechodně přespával. "On tady má akorát mýdlo, holení a zubní pastu. Jinak tady nemá vůbec nic," řekla důchodkyně pro ČT.

Exekutoři však na její slova nedbali a zabavili televizi, rádio, nábytek, ale i notebook, který den před návštěvou exekutorů půjčil paní Neslové její soused. Podle jeho slov se však exekutoři o původ majetku moc nezajímali.

Vránův exekutorský úřad svými vazbami sahá mnohem dál, podle informací České televize úzce spolupracuje například s advokátní kanceláří Havel, Holásek and Partners. Její partnerská vymahačská firma Cash Collectors vymáhá pohledávky České spořitelny, další spolupracující advokátní kancelář pro změnu zastupuje Vránovy klienty, jako například GE Money Bank.

Zavedené praktiky exekutorů by mohl omezit zákon, který by jejich působení vymezoval na určité okrsky a napomohl by z podnikání exekutorů odstranit konkurenční prvky. Sami Vránovi kolegové se dokonce údajně snažili lobbovat až u předsedy ústavně-právního výboru sněmovny Jeronýma Tejce, i přesto se návrh na omezení jejich činnosti dostal do programového prohlášení vlády, nicméně bez zmínky o teritoriálním rozdělení.

Exekutor má ctít zákon

Proti hrubému a bezohlednému chování se staví i sami exekutoři, někteří dokonce souhlasí s regionálním omezením činnosti. "Já si myslím, že exekuční řízení by se nemělo řídit pravidly byznysu. Mělo by se víc řídit zákonem a exekutor by na prvním místě měl ctít ten zákon," uvedl pro Českou televizi Petr Polanský z exekutorského úřadu v Liberci, podle kterého by omezení pravomocí exekutorů na určitý okrsek pomohlo. Vymahači se dnes v konkurenčním boji snaží získat co největší množství zakázek a pokud nemá dotyčný vykonavatel zábrany, snaží se podle Polanského podřídit přání svého klienta.

Mministryně spravedlnosti Helena Válková se domnívá, že chování velkých kanceláří je přesně ten důvod, díky kterému lidé na exekutory nahlížejí tak nelibě. "Exekuce je téma, které devastuje naši společnost právě díky nekalým praktikám několika velkých exekutorských kanceláří," uvedla v pořadu Reportéři ČT s tím, že i ona se k přiklání k utlumení konkurence mezi exekutorskými úřady formou teritoriálního vymezení.

S tímto návrhem ale nesouhlasí bojovník s korupcí a náměstek ministra financí Ondřej Závodský. "Jestliže nebude při výběru exekutora zachován alespoň nějaký elementární konkurenční prvek , tak ten exekutor nebude ničím motivován, aby exekuci provedl rychle a efektivně," domnívá se náměstek.

Související

Ilustrační foto Komentář

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 

Více souvisejících

Exekuce Ondřej Závodský Helena Válková (ANO)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

před 1 hodinou

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

před 3 hodinami

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

včera

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

včera

včera

Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil

Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy