Lajkujete rasistické stránky? Pak vám hrozí až tři roky vězení

Praha - "Lajkujete" na sociální síti rasistickou stránku? Pak pozor. Hrozí vám až tříleté vězení. Serveru EuroZprávy.cz to potvrdila Eva Stulíková z tiskového oddělení policejního prezidia.

EuroZprávy.cz již několikrát upozornily na rasistické stránky na Facebooku, které volaly po vyvražďování Romů. V rámci pátrání po tom, jak je možné, že tyto stránky fungují i několik týdnů či dokonce měsíců, jsme kontaktovaly policii.

A informace, které jsme získaly, jsou velmi zajímavé. Nejenže hrozí vězení lidem, kteří takové stránky vytvářejí. Trestem odnětí svobody až na tři roky může být potrestán i ten, kdo takové stránky "lajkuje" na sociální síti.

"Pokud už je někdo odsouzen, hrozí mu za trestné činy, které se týkají například hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, apod. až několikaleté tresty (pozn.: pokud je trestný čin spáchán veřejně přístupnou počítačovou sítí, bývá trestní sazba zpravidla v rozmezí od 6 měsíců do 3 let). Stejně tak mohou být postiženi běžní uživatelé internetu, kteří takové stránky tzv. „lajkují", to znamená, souhlasí s jejich obsahem a dále je tím vlastně šíří," sdělila EuroZprávám.cz Eva Stulíková z oddělení tisku a prevence policejního prezidia. Stejný trest hrozí i v případě videí na Youtube apod.

Přiznává ale zároveň, že původce stránek, jako například byla dnes již neexistující stránka Smrt cigánům, je těžké odhalit. Na konkrétním případu ale ukazuje, že tresty v takových případech opravdu padají. "Tak například v této souvislosti uložil v dubnu roku 2012 soud v Kroměříži pětici mužů za propagaci nacismu na internetové sociální síti Facebook tříleté podmíněné tresty. Podle obžaloby muži prostřednictvím svých profilů zveřejňovali videa s nacistickými symboly a hudební videoklipy s neonacistickou tématikou," uvedla.

Hlavní problém ale tkví v tom, že Facebook i Youtube mají sídlo v USA, kde platí jiné zákony. Například tam není zakázána podpora nacismu. "Tady ale platí zcela jiná legislativa, v rámci které je na extrémismus jako takový pohlíženo mnohem benevolentněji. Přesto má návštěvník takovéto stránky možnost (viz pravidla youtube v příloze) nahlásit takový z jeho pohledu závadový obsah (prostřednictvím odkazu pod sledovaným videem „Nahlásit jako nevhodné") pracovníkům YouTube ke kontrole. Pokud ale obsah dle jejich posouzení neporušuje smluvní podmínky, ze stránek je automaticky nikdo nestáhne," vysvětluje Stulíková.

I tak se ale česká policie, především specialisté na IT a extremismus, svůj boj nevzdává a jedná s americkou stranou ve snaze nalézt způsob, jak ještě účinněji proti projevům rasismu na sociálních sítích bojovat.

Související

Polská policie

Čech se dopustil rasistického útoku v Polsku. Hrozí mu vězení

Český občan skončil v rukou polských policistů kvůli rasistickému útoku na Afričana na nádraží v Katovicích. Muž měl přiznat vinu a zůstává pod dohledem policie do té doby, než bude případ vyřízen. Incident neunikl pozornosti polských celostátních médií. 
FIFA, ilustrační fotografie.

FIFA zřídila zvláštní komisi proti rasismu. Povede jí Vinícius Júnior, ve Španělsku je terčem útoků

Mezinárodní fotbalová federace FIFA se rozhodla ustanovit zvláštní komisi proti rasismu, jejímiž členy budou fotbalisté mající za úkol navrhovat přísnější tresty za diskriminaci ve fotbale. Tuto informaci uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na samotného prezidenta FIFA Gianniho Infantina. Ten zároveň potvrdil, že požádal útočníka Realu Madrid Viníciuse Juniora, aby tuto komisi vedl. 

Více souvisejících

rasismus Facebook

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie

Na její start na letošním fotbalovém světovém šampionátu se fanoušci těšili s velkým očekáváním. Není divu, vždyť Brazílie je dlouhodobý fotbalový pojem a jedná se pokaždé o velkého favorita světových šampionátů. Vždyť jde o národní tým s historicky nejvyšším počtem triumfů. Proto tak musel být nakonec výkon svěřenců věhlasného italského kouče Carla Ancelottiho pro mnohé zklamáním. V úvodním zápase s Marokem totiž nejprve vedli Afričané, aby pak přeci jen díky Viníciusovi Júniorovi Brazilci vyrovnali. Na víc než na bod ale jejich výkon nestačil. Bod byl naopak zlatý pro fotbalisty Kataru, kteří využili upadající výkon Švýcarska a v samotném závěru získali gólem na 1:1 historicky první bod na MS. Premiérovou výhru na MS si pak připsali Skotové, kteří zdolali ve svém utkání Haiti. Australané si poradili s Tureckem 2:0.

před 3 hodinami

Letadla, ilustrační fotografie.

Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim

Letecká společnost Smartwings od zimního letového řádu 2026/2027 rozšíří nabídku pravidelných linek z Prahy. Od 23. října zahájí přímé lety do Lisabonu a současně navýší počet spojů do Porta, Bilbaa a Toulouse. Nově bude také celoročně provozovat linku do Nice.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou

Fotbalisté Kanady v rámci skupiny B vybojovali na letošním fotbalovém mistrovství světa historicky první bod v historii světových šampionátů. Poté, co při předešlých dvou účastech (1986 a 2022) všechny své zápasy prohráli, nyní před domácím publikem dokázali remizovat a odvrátit tak možná pro někoho nečekanou případnou výhru Bosny a Hercegoviny. Do turnaje v noci na sobotu vstoupil i poslední ze tří pořadatelů – Američané. Ti v rámci skupiny D pro změnu slaví hladké vítězství nad Paraguayí 4:1, přičemž dvě přesné trefy si připsal Balogun.

před 5 hodinami

Bern, Švýcarsko

Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko

Odmítnutí švýcarské iniciativy na zastropování počtu obyvatel na deseti milionech je pro českou ekonomiku mírně pozitivní zprávou. Neznamená nový růstový impuls, ale odvrací riziko zhoršení vztahů mezi Švýcarskem a Evropskou unií. To je důležité i pro české exportéry, firmy napojené na evropské dodavatelské řetězce a část kvalifikovaných pracovníků, kteří ve Švýcarsku pracují nebo o práci v zemi uvažují.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vlaky, ilustrační fotografie.

Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku

O víkendu má DB InfraGO obnovit provoz na přímé trati z Berlína do Hamburku. Od neděle 14. června vstoupí v platnost plánované jízdní řády. Česká republika znovu získá přímé a rychlé spojení s Hamburkem a Kielem a v plném plánovaném rozsahu bude nabídnuté spojení do Kodaně. Cesta z Prahy do Hamburku bude trvat nově pouze 6 hodin, je to zhruba o 40 minut méně oproti období před výlukou. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump oznámil, že USA a Írán by v neděli měly podepsat mírovou dohodu. Podle Trumpa se Teherán zaváže k tomu, že nevyvine jadernou zbraň. Očekává se také bezproblémové obnovení lodního provozu v Hormuzském průlivu. 

před 13 hodinami

včera

Princ Andrew

Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce

Výpověď Sarah Kellenové, ženy zneužívané americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem, před vyšetřovací komisí americké Sněmovny reprezentantů je velkým tématem ve Velké Británii. Kellenová totiž uvedla, že byla na večeři v apartmánech bývalého prince Andrewa v Buckinghamském paláci. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

včera

ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura

Více než 300 delegátů z celé České republiky se v sobotu 13. června 2026 osobně zapojilo do ideové konference ODS. Dalších téměř 700 lidí sledovalo její průběh prostřednictvím online přenosu na webu strany a sociálních sítích. Konference se stala vyvrcholením několikaměsíční programové a ideové práce, do které se zapojily stovky členů, komunálních politiků, odborníků i podporovatelů strany.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy