Svět vidí Česko lépe než Češi sebe sami, tvrdí polská režisérka Hollandová

Praha - Svět vidí Česko mnohem pozitivněji, než Češi sami sebe. Tvrdí to známá polská režisérka Agnieszka Hollandová, která dnes v Praze s dalšími 14 oceněnými převzala od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Podle šéfa diplomacie jsou všichni letošní laureáti, mezi nimiž byla i módní návrhářka Blanka Matragi nebo bojovník proti nacismu Otto Pick, ztělesněním dobrého jména a svým životem pomáhají utvářet dobrý dojem o Česku.

"Oni sami jsou ztělesněním dobrého jména," uvedl o laureátech ve slavnostním projevu Zaorálek. Ačkoli část z nich ani není českými občany, žijí podle něj dobré životy ve prospěch Česka. "Rád bych jim předal ocenění a poděkování za to, že těmi svými dobrými životy pomáhali vytvářet také dojem dobrého života v této zemi," dodal ministr.

Jednou z těchto "Nečešek" mezi oceněnými je i Hollandová, která se ale sama chápe jako "čestná česká občanka". "Nejdůležitější léta jsem strávila v Československu a česká kultura a český osud se staly částí mé osobnosti. Cítím se dlužníkem české a slovenské kultury a cítím se částí českého a slovenského osudu," řekla Hollandová, která vystudovala pražskou FAMU a jako účastnice politických aktivit během pražského jara 1968 byla v Československu i krátce vězněna.

Ocenění za šíření dobrého jména Česka v zahraničí označila pro sebe za velký dar. Česká republika má podle ní ve světě lepší zvuk než doma. "To, co si lidé myslí o Česku, o Čechách a o české kultuře je mnohem příznivější než, co si sami Češi myslí o sobě. Ale to je i naše polská specialita, že neumíme ocenit to, co máme nejlepší v nás samých," dodala pro ČTK a Českou televizi Hollandová, jejíž tři filmy byly nominovány na Oscara a její poslední snímek Hořící keř dostal v Česku 11 Českých lvů.

Resortní ocenění ministr každoročně uděluje osobnostem nebo organizacím, které se výraznou měrou podílejí na šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cenu tvoří plastika v podobě stylizované křišťálové zeměkoule od ak. mal. Zdeňka Petra, diplom a odznak. Není spojena s finanční odměnou.

Cenu Gratias Agit zřídilo MZV v roce 1997 a ministr ji každoročně uděluje za příkladné aktivity v nevládní sféře, zaměřené na propagaci České republiky. Laureáty jsou čeští krajané, kteří žijí v zahraničí a šíří věhlas své rodné země, ale také přátelé ČR a význačné osobnosti, které nezištně podporují přátelské vztahy mezi svými zeměmi a naší vlastí. Jsou mezi nimi bohemisté, překladatelé, vědci, podnikatelé, výtvarníci, hudebníci, spisovatelé, pedagogičtí pracovníci nebo sportovci.

Laureáti Gratias Agit 2014

Karel ASTER, válečný veterán, poslední žijící člen skupiny 14 Čechů, kteří bojovali v americké armádě na Filipínách, Filipíny/USA

Serge BAUDO, dirigent, bývalý hudební ředitel a šéfdirigent FOK, Francie

Edward DELLIN, předseda Pražského výboru Chicago Sister Cities International, USA

Almis GRYBAUSKAS, překladatel stěžejních děl českých autorů 20. století do litevštiny, Litva

Patrick HERMINIE, propagátor seychelsko-české spolupráce, Seychely

Agnieszka HOLLAND, filmová režisérka a scenáristka, Polsko

Josef CHROMÝ, podnikatel v potravinářství a vinařství v Tasmánii, Austrálie

Eliška KRAUSOVÁ, ředitelka krajanského spolku Asocheca, Kolumbie

Reiner KUNZE, básník a překladatel děl 50 českých autorů, Německo

Blanka MATRAGI, módní návrhářka, malířka a designérka, Libanon

Borges ODILON, Jr., honorární konzul České republiky, Brazílie

Prof. Otto PICK, aktivní účastník zahraničního odboje, odborník na mezinárodní vztahy, ČR

André POIROT, správce Československého muzea v Darney, Francie

Ján VALACH, dirigent, varhaník a hudební skladatel, Belgie

Masaryk Memorial Institute, krajanská a charitativní organizace v Torontu, Kanada

(Zdroj: MZV ČR)

Související

Jan Lipavský Komentář

Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně

Varování končícího ministra zahraničí Jana Lipavského, že Rusko neusiluje o mír, ale o další expanzi, nelze odbýt. Vychází ze čtyř let přímé zkušenosti s ruským tlakem, agresí a porušováním mezinárodního práva. O to znepokojivější je nástup Petra Macinky, jehož politické přesvědčení se s dosavadní bezpečnostní orientací Česka dostává do přímého sporu. Historie ruského státu, od carství přes SSSR až po dnešek, přitom opakovaně ukazuje, že imperiální ambice jsou Rusku vlastní, a že v podstatě nic jiného neumí.
Filip Turek

Turek ve vládě bude, věří Macinka. Pavla požádal o další schůzku

Motoristé trvají na vládním angažmá poslance Filipa Turka, který by se podle posledního návrhu měl nakonec stát ministrem životního prostředí. Předseda strany Petr Macinka v pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova řekl, že neexistují důvody, které by bránily jmenování Turka do funkce. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Lubomír Zaorálek češi

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

25. prosince 2025 18:35

Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy