Meteorologové vydali pro část České republiky výstrahu před rizikem vzniku požárů. Na zvýšené nebezpečí upozorňují i hasiči. V určených krajích je například zakázáno rozdělávat oheň na volném prostranství nebo i kouření v lese.
Vzhledem k vysokým teplotám, suchu a minimu srážek vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu před vznikem požárů. Výstraha zvýšeného nebezpečí požárů platí ve Středočeském kraji, Plzeňském kraji, Karlovarském kraji, Ústeckém kraji, Libereckém kraji, Královéhradeckém kraji i v Praze.
Ve Středočeském kraji přitom platí několik zákazů, které mají riziko vzniku požárů zmenšit. Lidem není dovoleno používat pyrotechniku, vypouštění „lampionů štěstí“ a podobně. „Zakázáno je zastavení motorových vozidel na místech, kde by se spodní část vozidla mohla dostat do styku s lehce vznětlivými materiály,“ doplnil v tiskové zprávě vyšetřovatel požárů Libor Pospíšil.
Společně s tím také platí několik zákazů uvnitř a v určité vzdálenosti od věcí, které mohou snadno vzplanout, jako jsou například lesy, stohy sena a slámy a podobně. Tam je zakázáno rozdělávat oheň a kouřit. „Porušení povinností stanovených tímto nařízením lze postihnout jako přestupek podle zvláštních právních předpisů,“ upozornil Pospíšil.
Od začátku července hasiči v celém Česku evidují 232 požárů v přírodním prostředí. „Je to méně než ve stejném období loňského roku, za což mohou vydatné deště, ale při vysokých teplotách se situace může změnit ze dne na den,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Studená v tiskové zprávě.
Hasiči radí jak nezpůsobit v přírodě požár
Pokud se nalézáte v kraji, kde neplatí výstraha před požáry, musíte i tak dodržovat zásady požární bezpečnosti. „V zákoně o požární ochraně, jednoduše řečeno, je uvedeno, že každý musí zabezpečit vše tak, aby se spalování nevymklo kontrole a nevznikl z něj požár,“ vysvětlila Studená.
V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně, mohou být lidé postiženi pokutou až do výše dvaceti tisíc korun. Pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši dvaceti pěti tisíc.
Hasiči tedy radí, aby se v přírodě lidé vyhnuli použití otevřeného ohně. Tím může být i sirka, zapalovač nebo cigareta. „Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár,“ dodala Studená.
Oheň je obvykle povoleno po celý rok rozdělávat minimálně padesát metrů od lesa a hasiči upozorňují, aby jej lidé nerozdělávali pod větvemi stromů, v blízkosti křovin nebo poblíž zemědělských plodin a stohů. Dále prosí lidi, aby nikdy od ohně neodcházeli a po skončení pálení jej řádně polili vodou, uhasili a ohniště zakryli vrstvou zeminy. Opouštět by návštěvníci lesa neměli ani propanbutanový nebo lihový vařič.
Pokud požár vidíte, ihned volejte, vyzývají hasiči
„Pokud máte podezření, že někde došlo k požáru, ihned volejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112,“ požádala Studená. Včasné nahlášení může být klíčové při hašení požáru.
Příkladem může být požár vzrostlého obilí u Nového Města v Královéhradeckém kraji. Tři jednotky hasičů tam bojovali s požárem, který nahlásili lidé jedoucí okolo po dálnici. „Příčinou vzniku události bylo zřejmě nedbalostní jednání neznámé osoby,“ uvedla mluvčí Martina Götzová v tiskové zprávě.
Náročnou práci mají za sebou i hasiči z Tábora. Ti hasili požár lesa u obce Vlčeves, který hořel na začátku května. Požár zničil plochu osmi tisíc metrů čtverečních lesa a jeho zkrocení trvalo od ohlášení tři hodiny.
9. června 2025 13:57
Chyba v e-shopu Reebok: Zboží za zlomek ceny, teď nad objednávkami visí otazník
Související

Měsíc se v noci netradičně zbarví. Příčinu hledejte v Severní Americe

Tragický požár v Praze. Na Barrandově hořel byt, jeden mrtvý
Požáry , Hasiči , ČHMÚ , horko , Počasí
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Jsme Trumpův experiment. Nepokoje vyprovokoval Bílý dům, tvrdí vedení Los Angeles
před 2 hodinami

Úřady zadržely nejsledovanějšího TikTokera na světě. Khaby Lame musel opustit Spojené státy
před 2 hodinami

Trunda o konci Ivana Haška neuvažuje. Musel se však distancovat od „berbrovce“ Hořejšího
před 3 hodinami

Češi v rámci kvalifikace na fotbalové MS poprvé prohráli. V Chorvatsku poznali na čem jsou
před 3 hodinami

Švédsko chce v celé EU zakázat ohňostroje
před 5 hodinami

Trump tlačí na Izrael: Ukončete válku v Gaze a přestaňte vyhrožovat Íránu, tvrdí zdroj
před 6 hodinami

Trump stupňuje rétoriku: Zvažuje nasazení armády proti demonstrantům
před 8 hodinami

Rusko může zaútočit do pěti let, varuje Rutte. Rusko vyrobí za tři měsíce tolik munice, kolik NATO za rok
před 9 hodinami

Železný ředitelem České televize nebude. Radní vybrali pět finalistů volby
před 9 hodinami

Macron chce po tragickém útoku zakázat sociální sítě dětem do 15 let
před 9 hodinami

Policie zasahovala v budově FF UK. Podezření vzbudili dva lidé
před 10 hodinami

Nepokoje neotřásají jen Amerikou. V Severním Irsku byly během výtržností zraněny desítky policistů
před 12 hodinami

Má Trump právo povolat Národní gardu? Za určitých podmínek ano, v LA ale vynechal tu nejdůležitější
před 12 hodinami

Evropské zbrojovky mají zásadní problém. Neumí nic utajit
před 13 hodinami

Chcete peníze? Přestaňte podporovat transgender, nařídil Trump státům. Soud to smetl ze stolu
před 14 hodinami

Zákaz vycházení v LA má podle expertů uklidnit situaci. Policie zatýká stovky lidí, popřela použití slzného plynu
před 15 hodinami

Masové protesty v USA: Demonstruje New York, Chicago i Seattle. LA zakazuje vycházení, Texas povolává gardu
před 16 hodinami

První výhled počasí na příští týden. Deštník se bude hodit
včera

Palác prý něco tají. S rakovinou bojující Karel III. může umřít, tvrdí novinářka
včera
Dvě ženy jdou za vraždu vůdce kutnohorské sekty za mříže, rozhodl soud
K rozsudku dospěla u pražského městského soudu kauza vraždy vůdce kutnohorské sekty Richarda Š. Dvě obžalované ženy byly shledány vinnými. Zubařka Magdalena Š. dostala dvanáctiletý trest ve věznici s ostrahou a zákaz práce ve zdravotnictví na čtyři roky, učitelka Irena S. si odsedí ještě rok navíc.
Zdroj: Jan Hrabě