Po dvouleté covidové pauze znovu desetitisíce diváků na plážích kolem Brněnské přehrady. Na úvod přehradní části pětadvacátého ročníku světové přehlídky ohňostrojů RegioJet Ignis Brunensis se představili v sobotu 25. června s pyromuzikálem Plameny vášně čeští ohňostrůjci sdružení pod Ignis Brunensis Team.
Designér Jaroslav Štolba divákům předvedl v ohňostrojném podání příběhy osudově spojené s plameny lásky, vášně i svobody. Příběhy Johanky z Arku, Fausta a Markétky, Šárky ze Smetanovy Mé vlasti nebo Carmen George Bizeta. Ještě před ohňostrojem viděli diváci poprvé v Česku světelnou show 200 dronů s názvem Genetika, která vzdala hold Gregoru Johannu Mendelovi v rámci 200. výročí jeho narození. Diváci v dronové show týmu Spectrum Production viděli šroubovici DNA, měnící se barvy květin, zelené hrášky a také obří oči různých barev jako připomínku Mendelových zákonů dědičnosti.
Ohňostroje pokračují už ve středu 29. června, příští sobotu 2. července třetí přehradní ohňostroj a dronová show ElementyIgnis Brunensis pokračuje v Brně na přehradě ve středu 29. června ohňostrojem Symfonie života chorvatského týmu Pyro Gamblers. Na sobotu 2. července se připravuje ohňostroj Česka s Německem Labyrint lidských životů a dronová světelná show Elementy. Čtvrtý a závěrečný ohňostrojný večer na přehradě obstarají Švédové ve středu 6. července. Na finále se festival vrátí do centra Brna, kde bude v sobotu 23. července nad hradem Špilberk odpálen slavnostní ohňostroj Mendelovy inspirace.
Související
Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě
Ignis Brunensis 2023: Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 4 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák