Požádal o lékařské záznamy, dostal i cizí. Úřady data nechtěly poskytnout

V Národním registru hrazených zdravotních služeb se už deset let nacházejí citlivé informace o jednotlivých pacientech. Správou registru je pověřen úřad zdravotnických informací, který zpočátku nebyl ochotný data veřejnosti poskytnout, ale po zásahu Úřadu pro ochranu osobních údajů neměl na vybranou. Po obdržení výpisu se ale zjistilo, že ukazuje i údaje jiné osoby.

Ilustrační foto

"Můžu se podívat, jak jsou na tom tito lidé zdravotně, protože v Národním registru hrazených zdravotních služeb vidíme jejich desetiletou historii," hovořil na dubnovém zasedání sněmovního výboru pro zdravotnictví šéf zdravotních statistiků Ladislav Dušek o přípravě státu na potenciální zhoršení epidemie koronaviru. 

Vzhledem k tomu, že se k takové historii zdravotních záznamů nedostanou ani ošetřující lékaři, rozhodli se datoví novináři serveru irozhlas.cz své údaje získat, aby mohli informovat, co všechno ve skutečnosti je ve státní evidenci. 

Právo na výpis svých osobních údajů je garantováno evropským nařízením GDPR. Ústav zdravotnických informací a statistiky, který je pověřen správou medicínských rejstříků, ale odmítl žádosti vyhovět.

"Sdělujeme vám, že jsme žádné takové údaje nenalezli,“ vyjádřil se k tomu ředitel ústavu Ladislav Dušek. Následně pak spolu s kolegy otočil s tím, že záznamy existují, ale nedají se spolehlivě dohledat, a to protože se evidence pro jednotlivé občany odvíjí od rodného čísla, které údajně nemusí být unikátní. 

Došlo k porušení zákona

Šéf ústavu se během procesu vyřizování žádosti také zapřísahal, že osobní údaje uchovávané zdravotnickými rejstříky jsou zpracovávány korektně a transparentně. Jakmile byly zpřístupněny záznamy dotyčného novináře, což instituce původně nechtěla, zjistilo se, že to tomu tak není. 

"Úřad (pro ochranu osobních údajů – pozn. red.) zaslal Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR upozornění na porušení [...] uvedených ustanovení obecného nařízení o ochraně osobních údajů s tím, že je jeho povinností tuto zákonnou povinnost splnit,“ stojí v dopise Úřadu pro ochranu osobních údajů, na nějž se jeden z datových novinářů obrátil, a který mu dal za pravdu, že mu zdravotničtí statistici musejí jeho informace bezvýhradně poskytnout.

Kód pro zub i kotník

Následně se dotyčný redaktor k záznamům po úředním zásahu dostal. Mělo by se jednat o zdravotní péči, kterou do národního registru zanesla zdravotní pojišťovna. Podle profesora Duška by právě pojišťovny měly nést zodpovědnost za obsah statistiky.

Zde konkrétně hovoříme o trojici tabulek, kdy jedna obsahuje jednotlivé vykázané položky péče, tedy ošetření u lékaře nebo léky na předpis, k níž lze připojit také údaje o zdravotnictvím zařízení, které léčbu poskytlo a jaká diagnóza byla důvodem. U třetí je pak zaznamenáno, u kterých pojišťoven byla dotyčná osoba během svého života pojištěna. 

Záznamy se kóduje prostřednictvím číselníků, kdy je například zubní kaz označen kódem K021 a pohmožděný kotník S900. Vyvrtaný zub se pak nachází pod kódem 00901 a rentgen kotníku pod číslem 89127. Kódované jsou i medikamenty. Například po číslem 83443 se nachází vakcína proti tetanu Tetavax, kterou jeden z datových novinářů obdržel poté, co jej kouslo divoké prase.

Číselníky jsou veřejně přístupné na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny, ale v podobě, která neumožňuje počítačové zpracování. Za pravidelně aktualizované strojově čitelné číselníky si pak pojišťovna fakturuje 30 000 korun za rok. 

Cizí záznamy

Podle ředitele zdravotních statistiků Duška nelze spolehlivě potvrdit, že předané informace budou zcela správné, a to protože je dotyčný registr určen k tvorbě statistik, ale ne k vydávání individuálních dat.  

To se ostatně pak také následně ukázalo, jelikož v tabulce byla i diagnóza, která patří bratrovi datového redaktora. Posléze se ale ukázalo, že pochybila ošetřující lékařka, která má oba bratry v evidenci, proto zřejmě před několika lety nechtěně vykázala část péče u nesprávné osoby.

Nová legislativa

Dušek na to pak zareagoval, že se připravuje zákon o elektronizaci zdravotnictví, který by v budoucnu takovým věcem zamezil. Ten počítá s vybudováním integrovaného datového rozhraní resortu zdravotnictví, které by mělo zaručit správnost a bezpečnost citlivých údajů.

Expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál ale oponuje, že stačí, aby se lékaři a jiní zdravotníci naučili lépe pracovat se stávajícími registry. On už samotný sběr citlivých údajů se dle jeho názoru pohybuje na hraně nařízení o ochraně osobních údajů. 

"Rozhodně to není tak, že bychom potřebovali rychle nový zákon. Všechno důležité je už popsáno ve stávající legislativě, jde jen o to, aby se nastavená pravidla dodržovala a fungovalo sdílení mezi jednotlivými poskytovateli zdravotních služeb a zdravotními pojišťovnami,“ informoval server irozhlas.cz.

Plány na větší propojování může také zkřížit čtyři roky stará ústavní žaloba skupiny senátorů, podle níž je sběr individuálních lékařských záznamů enormním zásahem do soukromí. Navrhli proto, aby Ústavní soud současnou zákonnou úpravu zdravotních informací zcela zrušil. 

Veřejnému jednání ale zamezil nástup epidemie koronaviru a momentálně se očekává, že se soudci sejdou letos v říjnu. Než vynesou rozsudek, vyslechnou si argumenty z řad odborné veřejnosti, včetně současného vládního zmocněnce pro zdravotnictví Romana Prymuly nebo advokáta specializovaného na ochranu soukromí Jana Vobořila. 

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku, dostala jméno po…

19.09.2021 10:03 Do brněnského babyboxu někdo dnes v noci odložil čerstvě narozenou holčičku. Dostala jméno Anetka…

Češi při nedostatku financí nejčastěji omezí nákup oblečení a dovolené

19.09.2021 08:28 Tři pětiny českých domácností by řešily případné ekonomické problémy omezením nákupu oblečení.…

Třetí blok Dukovan začal po odstávce znovu dodávat elektřinu do sítě

18.09.2021 15:50 Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany dnes začal znovu dodávat elektřinu do sítě. Mimořádně…

Charita vyhlásila spolu s Koryčany sbírku na pomoc lidem postiženým…

18.09.2021 11:42 Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc…

Neziskové organizace lidem po tornádu vyplatily přes 600 milionů

17.09.2021 14:43 Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné…

Češi cestovali do zahraničí více než loni. Nejčastěji do Chorvatska

17.09.2021 13:43 Aktualizováno Češi leto v létě cestovali do zahraničí více než loni. Nejoblíbenější destinací bylo tradičně…

Neočkovaným se od pondělí ztíží návrat z Lotyšska či Rumunska

17.09.2021 12:10 Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina.…

Exploze v domě v Koryčanech nastala po poškození plynového potrubí, případ…

16.09.2021 15:17 Aktualizováno Středeční výbuch plynu v řadovém rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku prověřuje policie jako…

Výbuch domu v Koryčanech: Zemřeli dva dobrovolní hasiči, další jsou vážně…

15.09.2021 18:58 Aktualizováno Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Neočkovaným se ode dneška ztíží návrat do ČR z Chorvatska a Rakouska

13.09.2021 08:13 Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti…

Související:

Právě se děje

reklama