Spolu bude dnes opět jednat s ANO o podmínkách podpory menšinové pražské rady

Pražské Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) bude dnes pokračovat v jednání s ANO o podmínkách podpory menšinové rady hlavního města. Strany se budou zabývat programovými body. S návrhem menšinové rady přišlo Spolu po více než dvou měsících neúspěšných vyjednávání o nové koalici. Volby v Praze vyhrálo Spolu před druhým ANO a třetími Piráty. Magistrát je jediným místem, kde zatím koalice nevznikla, ve všech městských částech Prahy a obcích v zemi jsou už domluveny.

"Domlouvali jsme se na tom, jaká je jejich (ANO) představa podpory menšinové rady. Prodiskutovali jsme jejich návrhy programových bodů, které by měly být v podmínkách (podpory). Máme významný souhlas u více než poloviny návrhů. O zbývajících budeme jednat. Problémy jsou to v Praze zásadní, ale máme rozdílný způsob na jejich řešení," řekl po úterním jednání s ANO poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Troufám si říct, že jsme se shodli na více než polovině bodů s tím, že o těch dalších budeme jednat s tím, abychom veřejnosti a zastupitelům představili jasná východiska naší tolerance menšinové rady, co by měla nová rada schválit nebo zahájit," doplnil poslanec a lídr ANO Patrik Nacher.

Předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) v úterý řekl, že strany se neshodly například v otázkách jízdného v MHD nebo ve způsobu řešení nedostatku míst ve školách. Naopak shoda mezi Spolu a ANO panuje na dokrytí zvýšených cen energií pro školy, zvýšení finančních prostředků pro sportovní kluby a areály, podpora pro potravinovou banku s cílem vytvoření dalších výdejních míst nebo dokončení auditů některých městských firem a magistrátu. "Stejně tak došlo ke shodě přípravy pro změnu pravidel v přidělování městských bytů," řekl Nacher.

Spolu plánovalo o podpoře jednat také s hnutím STAN. Pražské vedení STAN si ale podle deníku Právo v úterý večer odhlasovalo, že v menšinové radě nebude a ani ji nepodpoří. S ostatními stranami Spolu jednat nebude.

ANO nabídlo Spolu toleranci menšinové rady už na konci října, k jednání strany ale přistoupily až nyní. Toleranci ANO podmiňuje dohodou na zmíněných programových bodech. Tolerance by pak měla platit do konce února příštího roku.

Koaliční vyjednávání začala hned po volbách v neděli 2. října. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovala vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání v minulém týdnu neúspěšně skončila. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

Související

Praha, ilustrační foto

Praha chce odkoupit rušené pobočky České pošty. Plánuje je přestavět

Prahu dlouhodobě trápí nedostatek nájemního bydlení. Výstavby nových bytů ale bohužel brzdí zdlouhavý proces schvalování jednotlivých projektů. Nové vedení města se proto snaží najít alternativy, jak potřebu bydlení pro své obyvatele saturovat, a podniká kroky, které by mohly této situaci alespoň částečně pomoci. Nyní řeší část objektu České pošty v Moravské ulici v Praze 2, kterého se podnik v rámci své restrukturalizace zbavuje. Vyplývá to z tiskévé zprávy magistrátu.

Více souvisejících

magistráty Praha Bohuslav Svoboda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy