Schůzky k ustavujícímu jednání zastupitelů Prahy se nakonec zúčastní všechny strany

Koordinační schůzky před ustavujícím jednáním pražského zastupitelstva se zúčastní všechny pozvané strany. Účast původně kvůli časovému zaneprázdnění svých vyjednávačů odmítla koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Nakonec však vyšle místostarostu Prahy 4 Michala Hrozu (TOP 09). Schůzka se bude týkat dohody o programu jednání a postupu stran na zastupitelstvu.

V Praze dosud nevznikla nová koalice, z jejíchž řad by bylo zvoleno nové vedení města. Volby v Praze vyhrálo Spolu před hnutím ANO a třetími Piráty. Neúčast Spolu kritizoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který setkání svolal. Zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS) jeho reakci označil za hysterickou.

"Svolal jsem schůzku včera. Jedná se o organizační schůzku, aby byl průběh čtvrtečního jednání důstojný. Spolu odmítli dorazit, a to jak předseda klubu (Zdeněk Zajíček), tak volební lídr (Bohuslav Svoboda). Chtěli jsme, aby poslali jiného zástupce, ale odmítli i to a řekli, že nikoho nepošlou. Důvod nám nesdělili," řekl Hřib.

Zdeněk Zajíček ČTK řekl, že ze schůzky se řádně omluvili, a sice kvůli pracovnímu vytížení předsednictva zastupitelského klubu Spolu. "Nakonec se nám ale podařilo zajistit účast jednoho z místopředsedů Michala Hrozy," řekl Zajíček.

Zástupci ostatních zastupitelských klubů podle primátora účast na jednání přislíbili. Odmítnutí Spolu působí tak, "že se dohodnout nechtějí a ani to nepotřebují, protože už mají dohodnutou opoziční smlouvu s hnutím ANO prezidentského kandidáta Andreje Babiše," napsal. Hřib na twitteru. Toto Hřibovo vyjádření označil Zajíček jako hysterické. "Bohužel nevidím do hlavy pana primátora, a co se mu tam promítá, nicméně žádná dohoda neexistuje a společně se STAN jsme si znovu potvrdili, že máme zájem na vytvoření koalice na půdorysu té vládní," řekl Zajíček.

Podle primátora je smyslem dnešní schůzky domluvit se na programu zastupitelstva, je potřeba na něm například schválit evropské dotace pro jednotlivé městské části a dalších několik materiálů, které nesnesou odkladu.

Koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října, kdy se odpoledne sešli Piráti, Praha Sobě a STAN a večer Spolu se STAN. Od té doby se několikrát setkali Piráti se Spolu, které jednalo také s ANO. Piráti a STAN několikrát žádali o přibrání Prahy Sobě k jednáním, což Spolu odmítá.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

První jednání pražských zastupitelů povede Hřib, nebo Svoboda

Ustavující jednání zastupitelů Prahy bude ve čtvrtek řídit buď dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti), nebo lídr koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda jako nejstarší zastupitel. Záleží na rozhodnutí zastupitelů Spolu, sdělili dnes ČTK Hřib a zastupitel Ondřej Prokop (ANO). Nabídku rozhodnout dal dnes Hřib na schůzce zástupců stran k organizaci zastupitelstva. Primátor na ní také informoval o tom, že je třeba na program jednání zařadit dva materiály, které nesnesou odkladu. Volby v Praze vyhrálo Spolu před ANO a třetími Piráty.

"Říkal jsem jim (zástupcům stran), že je potřeba vyřešit některé otázky. Zapsali si je s tím, že mi na to teď nejsou schopni odpovědět. Otázka vedení schůze padla taktéž, se stejným výsledkem," uvedl Hřib.

Primátor chce na program jednání zařadit materiál o evropských dotacích pro městské části a materiál o veletrhu Mipim, kdy by v případě neschválení Praha blokovala veletrh pro další česká města. "Slíbil (Hřib) oba tisky poslat předem, abychom je mohli v klubech projednat," uvedl Prokop. Co se týče vedení čtvrteční schůze, Prokop uvedl, že rozhodnutí bude na Spolu. "My do toho nemáme jak zasáhnout," dodal.

Jak bude vypadat program zasedání, bude záležet na konečném hlasování zastupitelů ve čtvrtek. Nicméně všichni zastupitelé budou muset složit zastupitelský sbor. Vzhledem k tomu, že v Praze dosud nevznikla nová koalice, není jasné, zda se bude také volit nové vedení města, což bývá obvykle součástí prvních jednání zastupitelů.

Zatím bezvýsledná koaliční vyjednávání začala v Praze hned po volbách v neděli 2. října. Naposledy se dnes odpoledne sešla koalice Spolu s ANO, které jí předalo podmínky nedělního návrhu menšinové rady Spolu tolerované zastupiteli za ANO. "Sešli jsme se, abychom jim vysvětlili přesné podmínky naší nabídky a co tím míníme," řekl ČTK lídr ANO a poslanec Patrik Nacher. Konkrétní podmínky nechtěl blíže komentovat, pouze uvedl, že by šlo o toleranci menšinové rady v řádu tří čtyř měsíců.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Související

Více souvisejících

Zdeněk Hřib magistráty Praha Praha Bohuslav Svoboda EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy