Stát by měl podle Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách

Stát by měl podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách. Projekt, který by zasáhl všechny děti, by podle něj stál řádově desítky milionů korun. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni ústního zdraví. Správnou prevencí je podle něj možné zubní kazy u dětí prakticky eliminovat, čímž stát ušetří peníze. V letošním roce je na zubní péči z veřejného zdravotního pojištění vyhrazeno 17 miliard korun, uvedl.

"Jsme jediná země v EU, která nevydává žádné peníze na čištění zubů," řekl Šmucler. Podle něj o tom, kolik je v populaci zubních kazů, nemá Česko od roku 2010 ani žádnou studii.

Zásadní je podle něj vzdělávat děti. Komora ministerstvu zdravotnictví předkládala projekt za 48 milionů korun na zubní prevenci na školách. "Každé dítě v ČR bude mít několik hodin výuky o čištění zubů," popsal Šmucler. Pro děti by podle německého a rakouského vzoru byly připravené také pracovní sešity.

České školy podle něj v rámcových vzdělávacích programů téma prevence zubních kazů mají. Komora školí v zubní prevenci i učitele. Šmuclerův návrh, aby učitelé s pomocí moderních technologií dětem kontrolovaly zuby, ale část učitelů a jejich odborů odmítla. Šmucler dnes přínos nápadu vysvětloval tím, že by bylo možné odhalit zdravotní problémy i u dětí, které k zubaři vůbec nechodí.

Situace se zubní prevencí podle něj postupně zlepšuje, Češi ale stále spotřebují v průměru třikrát méně zubních kartáčků než Němci nebo Rakušané, průměrně zhruba dva ročně. Problém se správnou prevencí je podle Šmuclera zejména mezi sociálně slabšími lidmi.

Další úspory v nákladech na zubní péči vidí v moderních technologiích. "Do budoucna bude možné asi zjistit, zda má někdo zubní kaz pomocí mobilního telefonu," řekl prezident komory. Umělá inteligence ze snímku podle něj nálezy vyhodnotí a lékaři navrhne možné postupy.

Bude tak podle něj možné eliminovat například preventivní prohlídky jinak zdravých pacientů. "Šedesát procent dětí nebude chodit k lékaři, ti se budou soustředit na ty ostatní," uvedl. Lidé si sami doma prostřednictvím speciálních přístrojů nebo aplikace v mobilním telefonu budou moci zuby kontrolovat klidně každý den, zda si je kvalitně vyčistili.

Tím by se podle něj mohl ušetřit čas zubních lékařů, kterých je zejména podle lokálních politiků v některých regionech nedostatek. Šmucler to ale dlouhodobě odmítá. Podle něj je zubařů dost, lidé ale nepovažují za běžné, že za nimi musí někam dojet. Část zubařů také odmítá pracovat za úhradu od zdravotních pojišťoven, protože jim nepřipadá dostatečná. Dalším, třeba v Praze, podle Šmuclera pojišťovny smlouvy dávat nechtějí, protože je síť podle nich dostatečná.

Související

Zubní pohotovost

Zajištění zubní pohotovosti v Praze je odpovědností magistrátu, tvrdí Šmucler

Zajištění zubních pohotovostí v Praze je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) povinností magistrátu. Pokud je chce udržet, musí zubní lékaře adekvátně zaplatit. Jedním z řešení je podle něj i provozování soukromníky místo fakultních nemocnic. V Praze jsou zubní pohotovosti v Městské poliklinice, Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dětská pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol od ledna ukončila provoz.

Více souvisejících

Roman Šmucler zubaři

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy