Střelba ve FN Ostrava. Zranění a pozůstalí dostanou finanční dary, smlouvy připraveny

Zranění a pozůstalí po obětech prosincové střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava dostanou v nejbližších dnech slíbené finanční dary. Smlouvy jsou připraveny. Novinářům to dnes řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

"Dnes jsme projednali na radě už finální verzi smlouvy s těmi, kteří byli postiženi během střelby v nemocnici," uvedl Vondrák. Administrace darovacích smluv se ujalo město Ostrava, které je jedním z dárců. Další peníze postiženým pošle také kraj, městský obvod Ostrava-Poruba a město Valašské Meziříčí.

Peníze podle hejtmana budou vyplaceny v nejkratším možném termínu po podpisu smluv, které jsou již připravené. Prosincový útok dvaačtyřicetiletého střelce v traumatologické ambulanci polikliniky si vyžádal sedm životů, dva lidé byli zranění.

Moravskoslezský kraj a město Ostrava shodně poskytnou rodině každého zemřelého 100.000 korun, zranění obdrží od města i kraje 50.000 korun. Obvod Ostrava-Poruba pošle pozůstalým i zraněným po 20.000 korunách, město Valašské Meziříčí pak pozůstalým i zraněným po 10.000 korunách.

Fakultní nemocnice Ostrava vyhlásila na podporu pozůstalým a zraněným veřejnou sbírku a zřídila transparentní účet, na který mohou lidé zasílat své finanční příspěvky. Doposud se vysbíralo skoro 7,5 milionu korun, první část sbírky by měla být postiženým přerozdělena do dvou týdnů. Číslo účtu, kam mohou lidé ještě do konce března posílat peníze, je 73030761/0710.

Na transparentním účtu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, která sídlí v sousedství nemocnice a rovněž vyhlásila sbírku, bylo dnes téměř 422.000 korun. Účet má číslo 291463872/0300.

Sbírky byly byly vyhlášeny i na pomoc konkrétním rodinám. Například Spolek celníků už předal rodině kolegy, který při střelbě přišel o manželku, přes 650.000 korun. Sbírku vyhlásila i Vězeňská služba (VS) s policejním odborovým svazem, která vybírá peníze pro rodiny dvou zastřelených příslušníků VS. Dnes na účtu číslo 4200555535/6800 bylo více než 1,5 milionu korun.

Sbírku vyhlásila také ostravská Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině Petra Langa, jednoho z příslušníků VS. K lékaři doprovázel nezletilou dceru a zachránil jí život, když dívku bránil vlastním tělem. Lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500. Dosud zaslali více než 624.000 korun.

Dvaačtyřicetiletý muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý 10. prosince po 07:00. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo utéct před příjezdem policie. V Děhylově na Opavsku pak spáchal sebevraždu.

Související

Daniel Naivert Rozhovor

Kdyby personál nebyl cvičen, vrah by v Ostravě zabil více lidí. Nemocnice je teď bezpečnější, říká Naivert

ROZHOVOR – Je přesvědčený, že pokud by personál Fakultní nemocnice Ostrava loni v létě neabsolvoval bezpečnostní prevenci, potom by si střelba vraha Ctirada Vitáska, od jehož útoku uplynul rok, vyžádala více obětí na životech i zraněných. Vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení v tamním zařízení Daniel Naivert tvrdí, že právě díky cvičení si zaměstnanci při ataku počínali tak profesionálně. „Ve vypjaté chvíli nezazmatkovali. Vzpomněli si, že se mají schovat, uzamknout a přes mobil podat kolegům zprávu o probíhajícím dramatu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Daniel Naivert.
Fakultní nemocnici v Ostravě

Památník u FN Ostrava připomíná oběti loňské tragické střelby

Před budovou polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava byl dnes odhalen památník obětem loňské tragické střelby, při níž přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni. Umělecká plastika evokující černou díru neboli mrtvé slunce je dílem ostravského sochaře Lukáše Dvorského. Pietní místo bylo při odhalení doplněno hořícími svícemi, smutečním věncem a květinami.

Více souvisejících

střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě (10. 12. 2019) Ostrava život Ivo Vondrák (hejtman)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: Česko zasáhnou další vydatné deště, varovali meteorologové

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy