Trojice policistů z Přerova dostala za nehodu podmínky

Přerovský okresní soud potrestal podmíněnými tresty dvaapadesátiletého komisaře z přerovské kriminální policie za způsobenou nehodu pod vlivem alkoholu a jeho dva kolegy z dopravního inspektorátu a obvodního oddělení, kteří nehodu vyšetřovali, za její krytí. 

Komisaři soud kromě podmíněného trestu za přečin pojistného podvodu uložil také peněžitý trest. Jeho dva kolegové odsouzení za zneužití pravomoci úřední osoby a za pomoc přečinu pojistného podvodu dostali navíc také trest v podobě zákazu činnosti. Rozsudek není pravomocný, informuje o tom dnes Přerovský deník.

Nehoda se stala v listopadu 2021, policista podle soudce Jana Rektora řídil pod vlivem alkoholu osobní auto a při výjezdu z kruhového objezdu na křížení ulic Polní a Velká Dlážka směrem k Předmostí přejel do protisměru a čelně se srazil s protijedoucím vozidlem. Řidič protijedoucího vozidla byl při střetu lehce zraněn. Škoda byla vyčíslena na 193.000 korun.

Dva policisté, kteří nehodu vyšetřovali, chtěli podle soudu svého kolegu krýt a věc ututlat. Policista z dopravního inspektorátu uvedl do protokolu podle soudu jako viníka nehody třetí osobu, která se na místě ve skutečnosti nenacházela. Kriminalistu uvedl jen jako spolujezdce. "Policista z obvodního oddělení obstaral údaje této osoby, přičemž se jednalo o jeho bratra. Oba policisté takto postupovali ve snaze pomoci kolegovi vyhnout se kázeňskému, případně i trestnímu postihu, a při uplatnění způsobené škody u pojišťovny se v rámci povinného ručení vyhnout takzvané regresní náhradě škody," doplnil soudce.

Celou záležitost vyšetřovala v přípravném řízení Generální inspekce bezpečnostních sborů. Krajské státní zastupitelství v Ostravě poté podalo obžalobu k Okresnímu soudu v Přerově. Obžalovaní se u soudu nepřiznali a trvali na své verzi, podle soudce však svědecké výpovědi jednoznačně dokazovaly opak. Policisté si ponechali lhůtu na odvolání a k případu se podle deníku nechtějí vyjadřovat. Podle krajského policejního mluvčího Libora Hejtmana jsou postaveni mimo službu, a to až do doby vydání pravomocného rozhodnutí soudu.

Související

Více souvisejících

Policie ČR soudy Olomoucký kraj Dopravní nehody

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb, v němž byl favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se však může čekat až čtyři hodiny.

před 16 minutami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 3 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 6 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy