Twitter zaplavují nepravdivé výroky. Paradoxně kvůli „ověřeným“ účtům

Změna vlastníka přinesla do Twitteru změny pravidel, které od základu přepsaly politiku práce s „ověřenými“ profily. Značka Twitter Blue, která se pojí s modrým odznáčkem s fajfkou, je nově vázaná na měsíční platbu předplatného. Spolu s návratem některých dříve zablokovaných účtů se tato změna projevuje záplavou nepravdivých výroků, které plynou od těchto podle nového systému „ověřených účtů“.

Až do začátku letošního roku se přitom označení pojilo se splněním sady kritérií, která měla zaručovat autenticitu, důvěryhodnost a aktivitu účtu. Zároveň bylo předpokladem pro získání odznáčku, že se profil váže k vládní postavě nebo entitě, osobě aktivní v zábavním průmyslu, sportovci, firmě, aktivistovi, tvůrci obsahu, zpravodajské organizaci nebo novináři. Modrou fajfku nemohly získat účty, které porušovaly pravidla Twitteru nenávistnými komentáři nebo obtěžováním, obsahovaly spam nebo parodii. Zároveň porušení pravidel mohlo vést k odebrání odznaku. 

Od prvního dubna původní pravidla definitivně pozbývají na svojí platnosti. Mezi ověřené účty nově mohou spadat pouze ty, které mají zaplacené předplatné do ověřovacího programu. Musí se přitom jednat o kompletní profily obsahující jméno a profilovou fotografii, musí být aktivní posledních 30 dní, starší než 90 dní, nesmějí projít nedávnými změnami profilu a nesmí být klamavé. Pro soukromé osoby předplatné vychází na 8 dolarů na měsíc, pro organizace se pak jedná o částku 1000 dolarů za měsíc.

Organizace NewsGuard se ve svém výzkumu zaměřila mezi prvním a sedmým březnem roku 2023 na 25 „superšiřitelů“ zavádějících informací, kteří mají účty „ověřené“ pod systémem Twitter Blue. Označení jim jednak dodává zdání legitimity, zároveň jsou takto označené účty favorizovány algoritmy Twitteru, takže mají větší dosah.

Každý ze sledovaných účtů měl alespoň 50 tisíc sledujících a za sledované období vypublikovaly tyto účty dohromady 141 tweetů, které obsahovaly nepravdivé, zavádějící nebo nepodložené výroky. Většina těchto tweetů byla v angličtině, některé byly i ve francouzském jazyce.

Tyto tweety měly téměř 27 milionů zobrazení a získaly více než 760 tisíc liků a retweetů během sledovaného období. 10 sledovaných účtů patřilo mezi účty, které Elon Musk na platformu vrátil po tom, co byly za předchozího vedení zablokované.

Nejčastěji sledované účty šířily nepravdivé informace ohledně COVID-19. Často se přitom výroky zaměřovaly na vakcíny, které mají být nebezpečné, způsobovat masová úmrtí, AIDS, mrtvice i další fatální následky.

Dalším častým tématem příspěvků byla americká politická situace a válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Výroky popisovaly zmanipulovanost amerických voleb nebo tvrdily, že Ukrajina je pod nadvládou nacistů, případně že Ukrajina je falešným národem. Dalším tématem pak byl útok na americký Kapitol z 6.1.2021.

Přestože hlavním působištěm zkoumaných účtů jsou Spojené státy americké, o další zvyšování dosahu se postaraly zároveň některé účty sídlící ve Francii, které šířily podobné narativy.

Nejoblíbenější byl ve zkoumaném období tweet ze 7.března od účtu @DC_Draino. Ten získal více než 51 tisíc liků a bez důkazů tvrdil, že v rámci útoku na americký Kapitol 6.1.2021 Mitch McConnell a Nancy Pelosi zamítli opakovaně žádosti o posily. Nejzobrazovanější tweet pak byl od účtu @KanekoaTheGreat s 3,2 miliony zobrazení, který tvrdí, že USA zinscenovaly Maidanskou revoluci roku 2014.

Související

Více souvisejících

Twitter Elon Musk sociální sítě Boj proti dezinformacím a fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) válka na Ukrajině očkování

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy