Uprchlíci si musí vyřídit nové průkazy zdravotního pojištění

Uprchlíci z Ukrajiny, kteří chtějí dál zůstávat v českém systému zdravotního pojištění, si musí do konce března vyřídit nový průkaz pojištěnce. Dospělí, kteří jsou v Česku déle než 150 dní, musí také pojišťovně nahlásit, jestli si pojištění dál budou platit sami, jsou zaměstnaní nebo pečují o malé děti. Novináře o tom dnes informovali zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) po jednání správní rady.

Změny souvisí se zákonem Lex Ukrajina, který zavádí možnost prodloužení ročního víza dočasné ochrany uprchlíků. Podmínkou je registrace na webu miniterstva vnitra, pro prodloužení o celý rok osobní návštěva pobočky odboru azylové a migrační politiky ministerstva.

"Adekvátně k prodloužení dočasné ochrany dojde k prodloužení platnosti zdravotního pojištění," uvedla místopředsedkyně správní rady pojišťovny poslankyně Michaela Matoušková (STAN).

Uprchlíci nedostávají od zdravotních pojišťoven průkaz jako plastovou kartu, ale vytištěný papírový formulář. Nový, který bude platit i po konci letošního března, si mohou u VZP, kde je registrováno více než 85 procent Ukrajinců, vygenerovat i on-line. Pro předložení ve zdravotnickém zařízení může být vytištěný nebo uložený elektronicky, například v mobilním telefonu. "O vystavení je potřeba zažádat před koncem platnosti původního," dodala Matoušková.

Celkově bylo v ČR registrováno ke zdravotnímu pojištění asi 422.000 uprchlíků, z nich 365.000 na konci letošního února evidovala VZP a dalších 57.000 menší zdravotní pojišťovny. Pojistné je za ně hrazeno ze státního rozpočtu jako za státní pojištěnce, u většiny dospělých 150 dní, u dětí, seniorů nebo matek pečujících o malé děti do doby platnosti víza. Ostatní mají povinnost nahlásit pojišťovně, zda pracují, podnikají nebo si budou pojistné dál hradit sami. Z 218.000 lidí, kterých se už povinnost u VZP týká, se přihlásilo asi 185.000. Podle předsedy správní rady Toma Philippa je pravděpodobné, že většina ostatních už opustila ČR.

V loňském roce VZP zaplatila za zdravotní péči o své pojištěnce z řad uprchlíků 1,75 miliardy korun, za celý rok od začátku války náklady odhaduje na 2,15 miliardy. Téměř 60 procent lidí nečerpalo vůbec žádnou péči, 118 pojištěnců naopak péči dražší než milion korun. Nejvíce peněz pojišťovna vydala za celková vyšetření osob bez potíží, která jsou potřeba například při nástupu do zaměstnání nebo dětí do školky.

Související

Více souvisejících

uprchlíci VZP

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 45 minutami

před 46 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy