Ústavní soud si předvolal Stanjuru i Jurečku. O důchodech bude jednat veřejně

Ústavní soud dnes rozhodl o uspořádání veřejného jednání v kauze valorizace důchodů. Jednání je plánováno na 10. ledna 2024 a během něj budou vyslechnuti ministři i odborníci. Plénum Ústavního soudu má za to, že takové jednání pomůže objasnit klíčové okolnosti a přispěje k rozhodnutí soudu.

Plénum Ústavního soudu se pravidelně schází na neveřejných poradách každý týden. Soud na webu uvedl, že se již čtyřikrát zabýval návrhem k valorizaci důchodů, a nyní došel k závěru, že ústní jednání je k objasnění klíčových aspektů nutné.

Na lednové jednání byli předvoláni jako svědci místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ministr financí Zbyněk Stanjura. Ústavní soud také žádal stanovisko od Národní rozpočtové rady, CERGE-EI (experta na veřejné finance), České národní banky a Českého statistického úřadu.

Tato stanoviska budou použita k posouzení otázky existující nebo neexistující mimořádné události a hrozby značných ekonomických škod. Odborníci z těchto institucí se pravděpodobně také zúčastní jednání.

V minulosti se ústní jednání konalo například ve věci data retention. Média a veřejnost se budou moci jednání zúčastnit také. Řízení bylo zahájeno na návrh skupiny 71 poslanců, které zastupuje poslankyně Alena Schillerová.

Poslanci argumentovali, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a narušilo očekávání zvýšení důchodů, zejména u příjemců. Též zpochybnili postup projednávání novely ve stavu legislativní nouze a navrhovali, aby Ústavní soud přikročil k přednostnímu projednávání jejich návrhu. 

Související

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

Více souvisejících

důchody Ústavní soud ČR Marian Jurečka (KDU-ČSL) Zbyněk Stanjura

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 55 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy