V Česku během uplynulého týdne dále klesaly ceny pohonných hmot, tempo zlevňování v mezitýdenním srovnání ještě zrychlilo. Litr paliv je aktuálně o necelé tři koruny levnější, než kolik činila průměrná říjnová cena.
Průměrná cena benzinu klesla o 47 haléřů na 37,48 Kč za litr. Nafta zlevnila ještě více, a to konkrétně o 57 haléřů na 37,63 Kč za litr, informoval ekonom Lukáš Kovanda na základě údajů společnosti CCS.
Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.
Kovanda se domnívá, že zlevňování pohonných hmot bude v příštích sedmi dnech pokračovat v rozsahu kolem 30 haléřů na litr v případě benzinu a 40 haléřů na litr v případě nafty.
"V cenách u čerpacích stanic se totiž teprve ještě plně projeví zlevnění ropy z uplynulých týdnů a také pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu. Zlevnění pohonných hmot napomůže také aktuální zpevňování koruny, která je vůči dolaru nejsilnější od letošního srpna," vysvětlil ekonom.
Související
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
pohonné hmoty , Čerpací stanice
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestují proti zestátnění ČT a ČRo
před 1 hodinou
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 2 hodinami
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 3 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 3 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 4 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 5 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 6 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 7 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 7 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 7 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 8 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 9 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 9 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 10 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 12 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
Ruský prezident Vladimir Putin čelí rostoucí paranoie z možného atentátu nebo vnitrostranického převratu. Podle uniklé zprávy evropských tajných služeb, na kterou se odkazují server Important Stories a stanice CNN, panují v Kremlu od začátku března vážné obavy z úniku citlivých informací a spiknutí uvnitř ruských politických a bezpečnostních elit. Putin se má obávat zejména útoku pomocí dronů, které by mohli zorganizovat lidé z jeho blízkého okolí.
Zdroj: Libor Novák