V Česku dnes probíhá podzimní kolo Sbírky potravin, do které se zapojuje více než 2000 prodejen po celé zemi, informovalo ministerstvo zemědělství. Pomoc je zaměřena zejména na seniory, rodiny v krizi, rodiče samoživitele, pěstounské rodiny, hendikepované občany či lidi bez domova.
Od 7. do 21. listopadu lze také darovat potraviny a drogerii prostřednictvím on-line obchodů Košík.cz, Rohlík.cz a iTesco. Na darování drogistického zboží se v rámci sbírky soustředí drogistické řetězce dm drogerie, ROSSMANN a Teta drogerie.
Každoroční Sbírka potravin představuje efektivní systém darování potravin i základních hygienických potřeb a zároveň jeden z významných nestátních pilířů pomoci lidem v obtížné životní situaci. Za deset let jejího fungování se Sbírka potravin stala největší charitativní akcí v Česku a díky ochotným dárcům se podařilo vysbírat 4659 tun potravin, tedy v přepočtu 9,32 milionu porcí jídla, a 595 tun základních hygienických potřeb. Současná role potravinových bank je v systému pomoci lidem v nouzi mnohem důležitější než kdykoli v minulosti, a proto je potřeba hledat cesty, jak finanční i materiální pomoc potravinovým bankám zvýšit tak, aby mohly obsloužit stále rostoucí počet potřebných.
"Je opravdu potěšující, že se nám podařilo vybudovat fungující systém pomoci pro spoluobčany v nouzi. Jejich počet bohužel každým rokem narůstá, podle statistik se v současné době nachází pod hranicí chudoby až 15 procent všech obyvatel České republiky,“ uvedl Aleš Slavíček, předseda České federace potravinových bank.
"Sbírka potravin je pro nás zásadním dnem solidarity, kdy se vždy podaří naplnit sklady trvanlivým sortimentem. Snažíme se také více rozšířit možnosti darování, ať už počtem obchodů, nebo prodloužením možnosti darovat prostřednictvím on-line. Díky tomuto průběžnému rozšiřování sbírky výrazně narůstá objem darovaného zboží. Musím v této souvislosti vyzdvihnout také podporu ze strany státu a spolupráci potravinových bank a obchodních řetězců, která se neustále zintenzivňuje," dodal.
Vedle spolupráce s velkými charitativními partnery spustily potravinové banky také distribuci potravin a drogerie formou přímého prodeje, respektive sítí vlastních výdejních míst.
"Potravinové banky vytvářejí rozsáhlou záchrannou síť a jejich činnost napomáhá státu při pomoci lidem v obtížné životní situaci. Stát prostřednictvím zainteresovaných ministerstev, především pak rezortu zemědělství, který v této oblasti zejména cílí na snížení plýtvání potravinami, bude i nadále podporovat Sbírku potravin. Podpora potravinových bank musí být stabilní, neboť v souvislosti s aktuální ekonomickou situací narůstá počet obyvatel ohrožených chudobou. Jenom letos jsme na podporu potravinových bank přispěli částkou přes 100 milionů korun, a to na jejich provoz i vybavení," zdůraznil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s tím, že důležitý aspekt Sbírky potravin představuje i omezování plýtvání potravinami. Podle Výborného je s ohledem na vysoký počet lidí v nouzi důležité rozšíření sbírek o darování nábytku či oděvů, s čímž souvisí i možná diskuze o výši DPH na darování tohoto typu zboží.
Jako nezastupitelná se jeví role obchodních řetězců při zajišťování potravin pro lidi v nouzi. Díky jejich průběžnému darování mají obyvatelé nacházející se v obtížné životní situaci jistotu, že se jim vždy dostane potřebné pomoci. Kvůli rostoucí poptávce potřebných se v posledních letech zintenzivňuje také finanční a provozní podpora potravinových bank ze strany obchodních řetězců.
"Vedle každoročních sbírek potravin pomáhají řetězce také financovat provoz potravinových bank. Tato přímá pomoc již přesáhla 200 milionů korun a jedná se o potravinové dary, poskytnutí skladových prostor pro potřeby logistického centra k bezplatnému užívání, finanční dary pro budování nové infrastruktury nebo zakoupení automobilů k pravidelným svozům z prodejen a zavážení výdejních míst z krajských skladů. Řetězce také pomáhají s řízením a organizací těchto konkrétních projektů," sdělil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
"Jsem moc rád, že každý rok narůstá počet obchodů, které se do Sbírky potravin celorepublikově zapojují, a to zejména díky stále většímu zájmu našich zaměstnanců pomoci ve volném čase jako dobrovolníci při organizaci sbírky," doplnil.
Do posledního kola Sbírky potravin letos na jaře se zapojilo více než 4000 dobrovolníků z řad zaměstnanců obchodních řetězců i neziskového sektoru.
Související
Padl absolutní rekord. Letošní podzimní sbírka potravin se mimořádně vydařila
Podzimní sbírka potravin. Češi jich opět vybrali více než minule
Národní potravinová sbírka , potraviny jídlo , nákupy
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub