V Ostravě vznikne koalice pěti uskupení, primátorem bude Dohnal z ODS

V Ostravě vznikne nová koalice složená z hnutí ANO, uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), hnutí Ostravak, Starostů pro Ostravu a Pirátů. Jan Dohnal (ODS), který dosud působil jako náměstek pro dopravu a sport, se stane novým primátorem. Jednotlivé koaliční subjekty se na tom shodly během dnešního večera. S 37 hlasy z celkového počtu 55 členů zastupitelstva bude nová koalice disponovat většinou hlasů.

Hnutí ANO získá pět z jedenácti míst v radě, zatímco uskupení Spolu získá dva zástupce, včetně primátora. Dvojblok Ostravaka a Starostů pro Ostravu bude mít tři zástupce a Piráti získají jedno místo.

Koaliční jednání v krajském městě trvala přibližně měsíc, během kterého se jednotlivé subjekty nemohly dlouho dohodnout na obsazení pozice primátora, o kterou usilovaly jak ANO, tak Spolu. Tento problém komplikoval také početní zastoupení jednotlivých subjektů v radě města.

Hnutí ANO bude mít čtyři náměstky a jednoho radního. Jeden náměstek bude mít na starost strategický rozvoj či územní plánování, další finance a oblast kultury, třetí oblast majetku a čtvrtý veřejné zakázky.

Spolu bud mít náměstka pro sociální věci. Piráti budou mít náměstka primátora pro vzdělávání, inovace, smart cities a digitalizaci a hnutí Ostravak náměstka pro investice. Starostové pro Ostravu získají náměstka pro životní prostředí.

Hnutí ANO vyhrálo podzimní komunální volby v Ostravě s převahou 21 mandátů. Velmi rychle po volbách utvořilo koalici s uskupením Spolu a jeho devíti mandáty a Piráty, kteří obsadili posty tří zastupitelů. Díky této koalici měla nová vládnoucí koalice v ostravském zastupitelstvu převahu 33 hlasů.

Krizi v ostravské části hnutí ANO odstartovala volba prezidenta v lednu, kdy dosavadní primátor Tomáš Macura, který byl dlouhodobým kritikem hnutí, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor šéfa hnutí a bývalého premiéra ANO Andreje Babiše.

Macura následně opustil hnutí ANO a ostravský klub zastupitelů se rozhodl ho vyloučit ze svých řad. Stejně postupovali i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové, která Pavla také podpořila v prezidentské volbě. Kvůli vzniklé situaci začali další členové hnutí ANO klub opouštět, postupně jich odešlo šest. 

Primátor Macura na twitteru k výsledku koaličního jednání uvedl pouze stručnou větu: "Inu, Spolu této šance zachovat si pověst nevyužilo."

Související

Dny NATO v Mošnově, ilustrační fotografie.

Dny NATO vyvrcholily, letos je navštívilo 185 tisíc lidí

Druhým a závěrečným dnem v neděli pokračovaly Dny NATO v Mošnově. Na sobotní program se podle odhadů přijelo podívat 100 tisíc lidí, dnes přišlo dalších 85 tisíc návštěvníků. Akci včera navštívil také premiér Petr Fiala. 

Více souvisejících

Moravskoslezský kraj Ostrava Jan Dohnal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy