V Ostravě vznikne nová koalice složená z hnutí ANO, uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), hnutí Ostravak, Starostů pro Ostravu a Pirátů. Jan Dohnal (ODS), který dosud působil jako náměstek pro dopravu a sport, se stane novým primátorem. Jednotlivé koaliční subjekty se na tom shodly během dnešního večera. S 37 hlasy z celkového počtu 55 členů zastupitelstva bude nová koalice disponovat většinou hlasů.
Hnutí ANO získá pět z jedenácti míst v radě, zatímco uskupení Spolu získá dva zástupce, včetně primátora. Dvojblok Ostravaka a Starostů pro Ostravu bude mít tři zástupce a Piráti získají jedno místo.
Koaliční jednání v krajském městě trvala přibližně měsíc, během kterého se jednotlivé subjekty nemohly dlouho dohodnout na obsazení pozice primátora, o kterou usilovaly jak ANO, tak Spolu. Tento problém komplikoval také početní zastoupení jednotlivých subjektů v radě města.
Hnutí ANO bude mít čtyři náměstky a jednoho radního. Jeden náměstek bude mít na starost strategický rozvoj či územní plánování, další finance a oblast kultury, třetí oblast majetku a čtvrtý veřejné zakázky.
Spolu bud mít náměstka pro sociální věci. Piráti budou mít náměstka primátora pro vzdělávání, inovace, smart cities a digitalizaci a hnutí Ostravak náměstka pro investice. Starostové pro Ostravu získají náměstka pro životní prostředí.
Hnutí ANO vyhrálo podzimní komunální volby v Ostravě s převahou 21 mandátů. Velmi rychle po volbách utvořilo koalici s uskupením Spolu a jeho devíti mandáty a Piráty, kteří obsadili posty tří zastupitelů. Díky této koalici měla nová vládnoucí koalice v ostravském zastupitelstvu převahu 33 hlasů.
Krizi v ostravské části hnutí ANO odstartovala volba prezidenta v lednu, kdy dosavadní primátor Tomáš Macura, který byl dlouhodobým kritikem hnutí, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor šéfa hnutí a bývalého premiéra ANO Andreje Babiše.
Macura následně opustil hnutí ANO a ostravský klub zastupitelů se rozhodl ho vyloučit ze svých řad. Stejně postupovali i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové, která Pavla také podpořila v prezidentské volbě. Kvůli vzniklé situaci začali další členové hnutí ANO klub opouštět, postupně jich odešlo šest.
Primátor Macura na twitteru k výsledku koaličního jednání uvedl pouze stručnou větu: "Inu, Spolu této šance zachovat si pověst nevyužilo."
Související
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
před 2 hodinami
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
před 3 hodinami
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno před 3 hodinami
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
před 4 hodinami
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
před 6 hodinami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 6 hodinami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 7 hodinami
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 8 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 9 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 10 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 10 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 11 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 12 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 13 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 14 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 14 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 16 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.
Zdroj: Libor Novák