V Praze stoupá Vltava. Hasiči preventivně zavřeli vrata na Čertovce

Kvůli vzestupu hladiny Vltavy po vydatných deštích se dnes večer v Praze preventivně uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce a náplavky. Hladina řeky by v nejbližších hodinách měla dosáhnout na první povodňový stupeň. Po jeho překročení bude přerušen i provoz pražských přívozů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman a na twitteru oznámil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

"Intenzivní déšť nás nutí i v Praze k obezřetnosti. Proto uzavíráme náplavky a Povodí Vltavy uzavírá vrata na Čertovce. Ve středu jsem byl shodou okolností u jejich zkoušky, dnes jsme již připraveni víc než při povodních v roce 2002. Nyní má Vltava v Praze průtok zhruba 400 metrů krychlových za sekundu. Situaci bedlivě sledujeme a v případě nutnosti budeme dál reagovat," uvedl po 19:00 Svoboda.

U zavírání protipovodňových bran Čertovky asistovali i potápěči pražských hasičů. "Hasiči nejprve vyčistili kolejnici vrat a připravili vrata na uzavření. Vrata se uzavřela v 18 hodin. Pro hasičské potápěče je to rutinní činnost, uzavření vrat se trénuje pravidelně včetně pravidelného čištění kolejnice," poznamenal mluvčí hasičů Martin Kavka.

"Podnikáme v tuto chvíli běžná preventivní opatření s ohledem na vysoké srážky v uplynulých dnech. V nejbližších hodinách by sice neměly nastat další výrazné srážky, ale mohly by se objevit v následujících dnech. Odtok z Vltavské kaskády se začne zvyšovat dnes kolem 20:00," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková.

Regulace na Vltavské kaskádě má připravit přehrady na další možné srážky, vlivem toho ale ještě více stoupne hladina Vltavy. Z toho důvodu se od 19:00 uzavřely náplavky v Praze 1, 2 a 5. "Zaparkovaná vozidla bude nutné do 19:00 přeparkovat. Ta, která na místě zůstanou, budou odtažena, aby byly náplavky k 20:00 zcela prázdné. Taktéž budou muset být dříve ukončeny některé akce, které se na náplavkách konají. Praha je s provozovateli akcí i kobek na náplavkách v kontaktu," uvedl vpodvečer mluvčí magistrátu.

Vzhledem k řízenému odtoku z Vltavské kaskády by průtok v Praze neměl překročit 550 metrů krychlových za sekundu, proto nebudou stavěna protipovodňová opatření. "Vedení města, složky IZS a další organizace zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat při zvýšeném dohledu. Město je v kontaktu také s městskými částmi," dodal Hofman.

Vydatný déšť z předchozích dnů zvedl hladiny řek i v dalších částech země. Povodňová bdělost platí v několika regionech včetně Prahy do úterního dopoledne.

Související

Více souvisejících

Povodně Praha Bohuslav Svoboda

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy