Válek přijal rezignaci ředitele IKEM. Osudným se mu stal byznys s půjčkami

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pátek přijal rezignaci ředitele IKEM Michala Stiborka. Řízením institutu byl pověřen dosavadní statutární zástupce ředitele Jiří Malý. Stiborek končí ve funkci kvůli kauze týkající se byznysu s půjčováním peněz. 

Válek na brífinku, který proběhl bez možnosti dotazů, řekl, že obvinění považoval od začátku za velmi závažná a nebral je na lehkou váhu. V pátek ráno se sešel se Stiborkem, který mu nabídl rezignaci. Končící ředitel institutu uvedl, že mu bylo znemožněno pokračovat v péči o dobré jméno IKEM.

"Proto jsem se rozhodl rezignovat na post ředitele, abych nezatěžoval IKEM jakýmikoliv pochybnostmi o jeho budoucnosti a mé minulosti," vysvětlil Stiborek, který podle svých slov čelil osobním útokům ze strany novinářů serveru Seznam Zprávy. V prohlášení prozradil, že se hodlá bránit soudní cestou. 

Výše zmíněný web napsal, že končící ředitel si vydělal desítky milionů korun půjčkami s vysokým úrokem až 48 procent ročně a smluvními pokutami ve výši až 140 tisíc korun za den. Stiborek trvá na tom, že šlo o legální podnikání. V rozhovoru pro Blesk odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání. Zároveň přiznal, že neznal koncové uživatele půjček. 

Premiér Petr Fiala (ODS) označil konec ředitele za správné řešení. "Rezignaci pana ředitele považuji za první nutný krok k tomu, aby se organizace vrátila k běžnému fungování, vytvářela klidné a inspirativní prostředí pro špičkové lékaře a zdravotníky a mohla nadále poskytovat tu nejkvalitnější zdravotní péči a v rámci vědecké činnosti přicházela s novými léčebnými postupy," uvedl na sociální síti X. 

Stiborek stál v čele Institutu klinické a experimentální medicíny od roku 2018. Předchozích sedm let strávil na pozici ekonomického a provozního ředitele institutu. 

Ministr pověřil řízením Malého, jehož úkolem bude zajistit pokračování poskytování kvalitní péče, řešení vnitřních sporů či dohled nad realizací investice. "Očekávám, že nyní se IKEM po tomto turbulentním týdnu vrátí k tomu, co je mimo jiné jeho základním smyslem - péči o pacienty a excelentnímu výzkumu," poznamenal Válek. 

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

Vlastimil Válek (TOP 09) ikem

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy