Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
"Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, tedy jednoho z nejdůležitějších zdravotnických zákonů, je zcela klíčovým krokem k posílení podpory prevence a zaměřuje se také na zvýšení dostupnosti a kvality zdravotní péče," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novela podle něj přináší zásadní změny v organizaci zdravotní péče.
Válek doplnil, že dostupnost hrazených služeb v ambulantní péči a vlastním sociálním prostředí pacienta pomůže zlepšit i nový institut zprávy o síti, který bude transparentně ukazovat potřeby v rámci smluvních sítí zdravotních pojišťoven tak, že bude na první pohled patrné, na které oblasti se mají zdravotní pojišťovny soustředit.
Návrh významně posiluje podporu prevence a motivace pojištěnců ke zdravému životnímu stylu prostřednictvím rozšíření finančních prostředků na bonusové programy. Návrhem se vytváří zdravotním pojišťovnám mnohem širší prostor pro tvorbu bonusů pro ty pojištěnce, kteří se budou prokazatelně řádně starat o vlastní zdraví. Základním předpokladem je adekvátní navýšení možných přídělů do fondů prevence. Z těchto fondů bude zdravotní pojišťovna moci využít až šestkrát více, než je tomu v současnosti. V rámci systému by se tak za současných celkových příjmů dalo využít ročně na podporu prevence až 15 miliard korun.
Zdravotní pojišťovny budou mít také možnost financovat rozvoj služeb z nově zřízeného fondu obecně prospěšných činností. Dále novela upravuje a upřesňuje postupy v rámci řízení vedených Státním ústavem pro kontrolu léčiv tak, aby byly odstraněny některé administrativní a ekonomické bariéry pro vstup jednotlivých komodit na trh v České republice a jejich setrvání v systému veřejného zdravotního pojištění k zajištění jejich dostupnosti.
Ze zákona o veřejném zdravotním pojištění byla rovněž vyčleněna nová právní úprava o ustanovení o výši a podmínkách úhrad zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz. Cílem nové právní úpravy je, aby bylo možné efektivně a včas reflektovat potřeby společnosti a další vývoj v této dynamicky se rozvíjející skupině zdravotnických technologií.
Související
Do Česka dorazí 125 tisíc vakcín proti žloutence, oznámilo ministerstvo
OBRAZEM: Fialova kampaň pokračovala v Brně. Premiér zde vede kandidátku
Vlastimil Válek (TOP 09) , ministerstvo zdravotnictví , zdravotní pojištění , Zdravotnictví , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
před 50 minutami
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno před 1 hodinou
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 2 hodinami
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
před 4 hodinami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 5 hodinami
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 5 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 7 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
Zákonodárci z americké Demokratické strany zveřejnili další fotografie ze sídla zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Snímky především odhalují jeho vazby na mocné a bohaté lidi, uvedla britská BBC. Na fotkách nechybí ani současný americký prezident Donald Trump.
Zdroj: Lucie Podzimková