Valorizace důchodů naruby: Komu se výhledově sníží penze?

Už za několik dní se penzistům díky zákonné valorizaci o několik stovek korun zvýší důchody. Jedné skupině lidí se ale výhledově sníží. Sněmovna totiž v tomto týdnu schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, jak ji s pozměňovacím návrhem vrátil na začátku prosince Senát.

Poprvé od splátky v březnu 2024 se podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) sníží důchody lidem, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích. Krátit se budou paušální částkou 300 korun za každý započatý rok, kdy dotyčný zastával post vysokého funkcionáře. 

"Tato úprava sice nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, má ale důležitý symbolický rozměr," uvedl ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) v tiskové zprávě MPSV. Poděkoval mu i lidovecký kolega a poslanec sociálního výboru Jiří Navrátil.

"Oceňuji, že stejně jako v jiným postkomunistických zemích nyní i v České republice přistupujeme k tomu, že prominenti komunistického režimu nebudou mít vyšší důchody než ti, kteří byli v době totality perzekuováni," konstatoval.

Valorizace důchodů 2023: O kolik se v lednu zvýší?

Pravidelná zákonná valorizace od 1. ledna 2023 zvedne důchody v průměru o 825 korun. Týká se všech druhů důchodů, tedy starobních (včetně tzv. předčasných), invalidních, vdovských, vdoveckých a sirotčích. Není potřeba o nic žádat, Česká správa sociálního zabezpečení valorizaci provede automaticky.

Každý důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je pevně stanovenou částí důchodu, kterou neovlivňuje délka doby pojištění ani výše výdělku. Od ledna se zvýší o 140 korun z 3 900 na 4 040 Kč.

Procentní výměra důchodu pak závisí na konkrétním průběhu pojištění a platí, že čím jsou vyšší příjmy v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu. Minimální zákonem zaručená výše procentní výměry důchodu činí 770 korun měsíčně. Procentní výměry se od ledna zvýší o 5,1 % jejich výše.

Související

Senioři, ilustrační fotografie.

V ČR bude kolem roku 2050 více seniorů, než se myslelo. Reforma je podle Jurečky nutná

Seniorů bude v polovině 21. století asi o 200 tisíc více, než se předpokládalo před pěti lety. Počet by mohl překročit 3,3 milionu lidí, v takovém případě by byl o milion vyšší než nyní. Vyplývá to z nové zprávy o stavu důchodového systému, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je podle něj zřejmé, že penzijní reforma je nutná. 

Více souvisejících

důchody komunisté Marian Jurečka (KDU-ČSL) Ministerstvo práce a soc. věcí čssz

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy