Valorizace plateb za státní pojištěnce se snižovat nebude

Valorizace plateb za státní pojištěnce se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) kvůli rostoucím nákladům státu snižovat nebude. Do budoucna ale bude potřeba celková změna systému, jinak bude více než polovinu veřejného zdravotního pojištění platit stát, řekl dnes na dotaz ČTK. Letos je platba za státní pojištěnce měsíčně 1900 korun, od příštího roku bude částka navázaná na vývoj reálné mzdy a inflace podobně jako zvyšování důchodů.

Snížení valorizace plateb jako právě u důchodů podle informací České televize (ČT) požaduje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). "Pokud dojde k úpravě valorizačního vzorce v řádných termínech, jak je logické, že by se to promítlo i do plateb za státní pojištěnce. Ale zatím nepadlo rozhodnutí," řekl Stanjura ČT.

Podle Válka ale nemá jít o nějakou okamžitou změnu. "On myslel, že se bude muset vést debata - někdy v budoucnu - o valorizacích plateb za státní pojištěnce. Určitě ne v tomto období nebo v dohledné době," řekl Válek. Se Stanjurou Válek i osobně mluvil a tvrdí, že je ním ve shodě.

Současný systém valorizace plateb vychází z růstu inflace a reálné mzdy. Kvůli vysoké inflaci bude muset stát zaplatit do veřejného zdravotního pojištění místo plánovaných 140 miliard korun asi o sedm miliard víc. V roce 2024 vláda počítala s částkou 1982 korun, nově by mělo jít podle ČT o 2081 korun.

Podobně se měly kvůli inflaci o mimořádně vysokou částku valorizovat i důchody, koalice ale i přes dlouhé obstrukce ve Sněmovně proti vůli opozice prosadila snížení částky, o kterou od června penze vzrostou.

V systému veřejného zdravotního pojištění je podle Válka každý rok celkově asi 450 miliard Kč, z nichž asi 130 miliard Kč platí stát za státní pojištěnce jako jsou děti nebo senioři, kteří tvoří více než polovinu populace. "Valorizace byla v našem programovém prohlášení proto, že potřebujeme ve střednědobém výhledu stabilizovat situaci. Aby jak narůstá počet státních pojištěnců a klesá počet zaměstnanců, byť se jim zvyšují mzdy, nám neklesal příjem zdravotních pojišťoven," uvedl.

Kolem roku 2030 až 2035 by při zachování současného systému byla podle Válka částka hrazená do systému státem vyšší než platby pojistného od zaměstnanců, zaměstnavatelů a OSVČ. V té době bude státních pojištěnců více než 70 procent. "Do té doby se musí vymyslet scénář jak dál při narůstajícím počtu státních pojištěnců," dodal. Součástí změn je podle něj i debata o připojištění.

Podle informací ČT chtějí o aktuální změně valorizace plateb za státní pojištěnce jednat i další koaliční strany. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by mohly na účtech zdravotních pojišťoven ležet desítky miliard a v rozpočtu by peníze na důležité priority chyběly. Podle poslance STAN Jana Kuchaře je možné, že se systém změní už příští rok. Podle místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové jsou dlouhodobé vzorce užitečné, je ale potřeba jejich fungování vyladit. Proti změnám je opozice.

Související

Alena Schillerová

ANO kritizovalo debaty o snížení valorizace plateb za státní pojištěnce

Snížení valorizace plateb za státní pojištěnce by podle hnutí ANO vedlo k omezení kvality a dostupnosti zdravotní péče či inovativních léků. Po dnešním jednání stínové vlády ANO to řekli bývalá ministryně financí Alena Schillerová a člen sněmovního zdravotnického výboru Kamal Farhan. 
Ilustrační fotografie.

Zdravotní a nemocenské pojištění by se mohlo spojit, navrhují pojišťovny

Zdravotní pojišťovny navrhují spojení zdravotního a nemocenského pojištění. Vyplývá to z připravované koncepce Kanceláře zdravotního pojištění (KZP), která je společnou organizací všech sedmi pojišťoven. Mezi dalšími návrhy, které pro stabilizaci systému kancelář navrhuje, je například dvousložkové pojistné. Samy pojišťovny pravidla změnit nemohou, je nutná změna legislativy. 

Více souvisejících

zdravotní pojištění Vlastimil Válek (TOP 09)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Aktualizováno před 16 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 23 minutami

před 26 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 7 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Teploty budou v sobotu atakovat třicítku

Téměř třicítku budou o víkendu na některých místech v Česku atakovat maximální denní teploty. Zároveň hrozí i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy