Brno - Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je nezbytné, aby státní správa měla více kmenových odborníků na kybernetickou bezpečnost namísto najímání extreních firem.
Premiér tak reagoval na výsledky kontrol, jak je zajištěna kybernetická bezpečnost v jednotlivých institucích státní správy. "Hlavní problém bude zřejmě v personální oblasti. Budeme muset zajistit, aby státní správa měla více odborníků na kybernetickou bezpečnost," uvedl Sobotka na briefingu v Národním centru kybernetické bezpečnosti (NCKB) v Brně.
"V minulých letech byla řada věcí outsourcována, to znamená, že státní správa proto, aby ušetřila na lidech, si najímala externí společnosti zejména v té oblasti IT. A je málo kmenových zaměstnanců v ústředních státních institucích, kteří by měli na starosti tu oblast kybernetické bezpečnosti," dodal.
Výsledky kontrol dosud nejsou známy, podle Sobotky by je ale měla na svém zasedání projednat vláda. "Úroveň jednotlivých úřadů, pokud jde o kybernetickou bezpečnost, byla rozdílná," řekl premiér.
V Brně by měl ještě v létě vzniknout Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), a to vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu, který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní. Podle Sobotky se nyní čeká až prezident podepíše příslušný zákon, který už Parlament schválil.
Kybernetické útoky jsou na vzestupu. Vládní tým GovCERT eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. Útoky ze strany státních i nestátních aktérů mohou ohrozit klíčové služby státu, zajištění bezpečnosti a jeho obranyschopnost, ale také soukromé podniky a každodenní život obyvatel.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Bohuslav Sobotka , Kybernetická bezpečnost , Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost , Vláda ČR
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě