Praha - Po dvaceti letech se Finanční úřad pro Středočeský kraj vzdal členství ve věřitelském výboru zkrachovalé firmy H-System. Informoval o tom dnes správce konkurzní podstaty Josef Monsport.
Krok je podle Monsporta nečekaný a bude ztěžovat rychlý postup v konkurzním řízení. Zástupce státu se tímto krokem zbavil možnosti vhledu do věci a účasti na rozhodování o dalším postupu. "Co k tomuto postupu člena věřitelského výboru vedlo, není zřejmé, nebylo jím zdůvodněno. Je tím i ohrožena rychlost realizace závěrů pondělní schůzky s premiérem, jejímž výsledkem byla dohoda o zadání a zpracování nových znaleckých posudků," uvedl Monsport.
Podle ministerstva financí bylo rozhodnutí vzdát se členství ve věřitelském výboru v případu H-System plně v kompetenci Finančního úřadu pro Středočeský kraj, pracoviště Praha-Západ. "Paní ministryně (Alena) Schillerová nařídí cílenou dohlídku dle zákona o finanční správě zaměřenou na postup finanční správy v této kauze," řekl ČTK mluvčí ministerstva Filip Běhal.
Cílem dohlídky je podle něj zmapovat postup finanční správy po celou dobu trvání kauzy H-System a mimo jiné objasnit, proč finanční úřad odstoupil z věřitelského výboru právě v současné době, tedy krátce po rozhodnutí Nejvyššího správní soudu a zahájení jednání mezi konkurzním správcem a poškozenými obyvateli Horoměřic.
Rozhodnutí finančního úřadu vítá bytové družstvo Svatopluk, jehož členové bydlí v domech v Horoměřicích. Svatopluk musí podle verdiktu Nejvyššího soudu (NS) do 23. srpna vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Týká se to asi 60 rodin. Poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc.
Podle Monsporta zůstává otázkou, zda další členové věřitelského výboru zastupující stát nezvolí stejný postup. "Problematika v tomto konkurzním řízení není jednoduchá a každý nový člen věřitelského výboru se s ní bude muset seznamovat, aby mohl kvalifikovaně rozhodovat," uvedl Monsport.
Proti rozsudku Nejvyššího soudu o vystěhování podá BD Svatopluk ústavní stížnost. Junek dříve uvedl, že právníci podají stížnost do konce týdne, kvůli její složitosti se ji ale podaří podat pravděpodobně až v příštím týdnu, řekl dnes ČTK.
Družstvo Svatopluk založila část poškozených klientů v říjnu 1997 s cílem pokračovat ve výstavbě i za cenu dalších investic. Tehdejší správce konkurzní podstaty zkrachovalé firmy H-System Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Monsport je ale později vyzval, aby nemovitosti vyklidili a umožnili prodej, z výtěžku měli být uspokojeni všichni klienti zkrachovalé firmy, tedy i ti, kteří H-Systemu zaplatili a po krachu nezískali ani hrubou stavbu ani pozemek.
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.
Související
Nejvyšší soud řeší v kauze H-System spor o miliony mezi družstvem a Monsportem
Začal prodej 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalém H-Systemu
H-System , finanční úřad , Josef Monsport
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák