Zeman zaútočil na Drábovou: Neměla by se plést do věcí, do kterých jí nic není

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová vyjádřila, která z šestice firem by mohla nejlépe naplňovat kritéria stanovená pro dostavbu bloku dukovanské elektrárny. Proti jejímu názoru se obořil prezident Zeman.

Vznik Jaderné elektrárny Dukovany se datuje již od 70. let, kdy tehdejší Československo a Sovětský svaz podepsaly mezivládní dohodu o výstavbě dvou jaderných elektráren s výkonem 1760 MW. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985, poslední čtvrtý blok v červenci 1987. Dukovanská elektrárna pokrývá přibližně pětinu tuzemské spotřeby elektřiny.

O rozšíření Dukovan se mluví již delší dobu. ČEZ počítá o dostavbě jednoho nebo dvou bloků. Přitom se rychle krátí životnost současných dukovanských bloků, která má končit v roce 2035.

Dana Drábová předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v nedávném rozhovoru pro DVTV uvedla, že si si můžeme při dostavbě elektrárny vybrat ze všech dodavatelů, kteří jsou schopni dodat blok požadovaných parametrů. Zatím padlo dle jejích slov jedno rozhodnutí a to, že to bude blok podobného typu, jaký běží v Dukovanech i Temelíně teď.

Tím je dle jejích slov předurčena skupina možných dodavatelů, ale rozhodně to není jeden dodavatel. Před pár dny Drábová v rozhovoru pro pořad Otázky Václava Moravce uvedla, že ze šestice možných dodavatelů na dostavbu nových jaderných bloků, se jí jeví jako nejlepší jihokorejská KHNP. I ostatní však mají dle jejích slov za sebou úspěšný projekt.

"V současné době mají podle mě nejlepší referenci Jihokorejci, protože včas a za domluvené peníze předali ke spuštění, ono je to trošku komplikovanější ve Spojených arabských emirátech, blok Barakah 1 v Abú Zabí a mají před dokončením také za předem dohodnutých stanovených parametrů blok Barakah 2. Že se ten blok Barakah 1 nespouští, není problémem dodavatele, ale investora, který neopatřil včas dostatek personálu ke spuštění," uvedla v pořadu Drábová.

Mezi šesti zájemci o dostavbu dukovanských bloků je vedle KHNP, americká Westinghouse, francouzská EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a ruský Rosatom.

V pořadu Týden s prezidentem se k dostavbě dukovanských bloků vyjadřoval prezident Zeman. Ten řekl: „Ministryně Nováková má za úkol do konce roku předložit kompletní program včetně finančního rámce.“

K výroku Dany Drábové o tom, že nejlepší volbou se z jejího hlediska jeví jihokorejská firma Zeman řekl: „Dana Drábová by se neměla plést do věcí, do kterých jí nic není. Ten, kdo vyhraje tendr, na základě multikriteriální optimalizace, je mým favoritem.“ Podle Zemana vzniká snaha zanášet do tendru ideologická kritéria.

Přitom existují spekulace, že prezidentův poradce Nejedlý prosazuje dát zakázku ruské firmě Rosatom.

Související

Více souvisejících

Dana Drábová Miloš Zeman Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy