ČMKOS dál povede Josef Středula

Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) dál povede Josef Středula, který je v jejím čele už osm let. Do čela ho dnes zvolili odboráři na sjezdu v Praze. Středula uvedl, že ČMKOS požaduje kvůli vysoké inflaci zvýšení minimální mzdy na 18.200 korun. Vládní koalice příští týden stanoví termín začátku vyjednávání kabinetu s odbory, řekl na sjezdu vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). K odborářům promluvil také třeba předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který jim poděkoval za přístup k uprchlíkům z Ukrajiny a slíbil práci na sociálním smíru.

Josef Středula

Sjezd největší odborové centrály v Česku, zastřešující několik stovek tisíc členů, začal dnes a bude pokračovat ještě v sobotu. Jedním z hlavních bodů setkání dvou stovek odborářů z 31 svazů byla volba vedení ČMKOS. Předsedou se znovu stal čtyřiapadesátiletý Středula, který organizaci vede od roku 2014. Získal 153 ze 173 odevzdaných hlasů. Místopředsednické posty obhájili Vít Samek a Radka Sokolová. Nikdo z trojice neměl protikandidáta, a tak skladba vedení ČMKOS zůstane stejná už po třetí čtyřleté období.

"Je to historicky poprvé, kdy vedení ČMKOS bude ve třetím období v nezměněném složení," řekl Středula. Podle médií by mohl být Středula jedním z kandidátů na prezidenta České republiky. Kandidaturu zatím oficiálně neoznámil, ale ČTK před třemi lety řekl, že o tom vážně uvažuje. Středula nyní vystupuje jako kritik postupu a návrhů vládní pětikoalice. Nedávno pohrozil odborářskými protesty.

Staronový předák odborářů ještě před svým zvolením oznámil, že ČMKOS požaduje kvůli výraznému růstu inflace mimořádné zvýšení minimální mzdy od července. Nejnižší výdělek by měl podle odborů vzrůst o 2000 korun na 18.200 korun. Spotřebitelské ceny se podle posledních údajů Českého statistického úřadu meziročně zvedly letos v březnu o 12,7 procenta. Výši minimální mzdy upravuje vláda ve svém nařízení. Částka se zvyšovala naposledy od ledna o tisícikorunu na 16.200 korun.

O navyšování minimální mzdy jedná každoročně tripartita, tedy zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. "V příštím týdnu najdu termín s panem premiérem a ostatními předsedy koaličních stran, abychom začali jednání o úpravě parametrů k minimální mzdě i o podmínkách práce ve veřejném i nevládním sektoru," řekl dnes ministr práce Jurečka. S vyšším přidáváním na mzdách nesouhlasí zaměstnavatelé s odkazem na růst nákladů. Šéf Senátu Vystrčil dnes označil za důležitou spojitost spravedlivé odměny zaměstnanců s tím, jak se daří zaměstnavatelům. "Zaměstnanci jsou nejdůležitějším bohatstvím, které zaměstnavatel má," řekl.

Středula na sjezdu uvedl, že odborové organizace budou nabízet členství v odborech pracovníkům z Ukrajiny. Po ministerstvu práce odbory žádají posílení kontrol zaměstnávání příchozích a překlad pracovní legislativy do ukrajinštiny. "Žádáme, aby nebyly žádné rozdíly mezi českými, ukrajinskými a jinými zaměstnanci," uvedl předseda ČMKOS. Kolik lidí z Ukrajiny je v odborech nyní, neupřesnil.

Právě přístup odborů k lidem prchajícím do Česka z Ukrajiny před ruskou invazí dnes na sjezdu ocenil Vystrčil. "Je v našem zájmu, aby jejich pracovní podmínky byly stejné jako naše," uvedl. S odkazem na pomoc válkou zničené Ukrajině uvedl, že bez podpory uvnitř nebude možné pomáhat navenek, o což vláda usiluje.

Odboráři na sjezdu probírají také celkovou strategii pro další období. V příštích letech se odbory chtějí soustředit na rychlejší navyšování českých výdělků a jejich přibližování k příjmům v západních zemích. "Přáli bychom si, aby se v platové oblasti ČR přibližovala 15 starým zemím EU, aby možnost vstoupit do eurozóny byla důstojná," uvedl Středula. Odboráři vyzvali také k přípravě plánu hospodářského růstu a modernizaci ekonomiky. Program na příští roky budou odboráři schvalovat v sobotu, kdy také na sjezdu ČMKOS v 10:00 promluví prezident Miloš Zeman.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

05.05.2022 16:38 Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už…

ČNB ve čtvrtek nejspíš zvýší sazby o 0,5 procentního bodu

01.05.2022 08:33 Bankovní rada České národní banky na svém zasedání ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního…

Ztráta osobních údajů v důsledku kybernetických útoků může být porušením…

29.04.2022 18:42 Ztráta osobních údajů obyvatel či klientů v důsledku kybernetických útoků může být podle Úřadu pro…

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu padly tresty. Soud…

28.04.2022 11:33 Aktualizováno Soud uznal v kauze chybějící české nafty v bavorském skladu vinnou jak zkrachovalou německou firmu…

Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny

28.04.2022 09:43 Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny. Příjem zásilek minulý týden přerušila kvůli…

Vědecká rada ÚSTR rezignuje, vadí jí volba nového ředitele

27.04.2022 21:01 Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je poradním orgánem ředitele…

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

27.04.2022 10:30 Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního…

Skoro 70 procent e-shopů kontrolovaných ČOI loni porušilo zákon

22.04.2022 11:28 Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Obchodníci i nadále neposkytují úplné…

Útoky hackerů na české weby pokračují, napadený je i web vlády

21.04.2022 09:11 Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační…

Na české weby zaútočili proruští hackeři. Vyřadili systémy veřejné správy,…

20.04.2022 12:04 Aktualizováno Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost …

Související:

Právě se děje

reklama