Práce s vězni se daří. Do zaměstnání jich chodí nejvíc v historii

Ve věznicích v ČR je zaměstnáno na 60 procent práceschopných vězňů, v minulosti jich nikdy nepracovalo více. Novinářům to dnes ve Věznici Plzeň řekl generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal. Kapacita věznic je nyní naplněna na 103 až 104 procent, v minulém roce VS po dlouhé době zaznamenala meziroční úbytek vězněných lidí asi o 520 vězňů.

VS plánovala postavení nové věznice na bývalém letišti Všechov nedaleko Tábora. "Máme připraven pozemek, byl tam ale velký odpor obyvatel, takže v současné době jsme výstavbu této věznice odložili. Určitě nezavrhli, ale odložili," řekl Dohnal. VS podle něj chce mít v každém kraji alespoň jednu věznici, kam by mohli být umístěni vězni z daného regionu. Usnadní to návštěvy rodin.

Udržení rodinných a sociálních vazeb vězňů je velmi důležité pro jejich nápravu. Nová věznice by měla mít cely po dvou až třech vězních. Podle Dohnala v takových podmínkách tolik nehrozí šikana a takzvaná kriminální infekce jako ve věznicích s celami pro deset a více lidí, kde může mít pro někoho výkon trestu opačný efekt než nápravu.

Kapacita věznic se tak zatím zvyšuje vnitřními úpravami a rekonstrukcemi nevyužitých prostor a objektů. Nejbližší je otevření opraveného objektu ve věznici v Ostrově, díky němuž se zvýší kapacita věznice asi o 200 míst.

Zaměstnanost vězňů se v posledních letech daří zvyšovat. Loni se například VS dohodla na spolupráci s Českou poštou. Na dvou pracovištích pro ni pracuje 61 vězňů. Přímo uvnitř věznice ve Stráži pod Ralskem vězni pracují pod dohledem kamer v třídírně zásilek. Vězni z Bělušic dojíždějí na pobočku pošty mimo věznici. "Spolupráce se osvědčila, Česká pošta si ji pochvaluje a vyhledává místa a pobočky, kde by vězni mohli ještě pracovat," řekl Dohnal.

Pracuje podle něj maximum práceschopných vězňů, které může věznice s ohledem na jejich osobnost a vyměřený trest vyslat na práci mimo areál věznic. "Jsou určité rezervy co se týče zaměstnávání vězňů uvnitř věznic," připustil Dohnal. Vězně nebezpečné nebo odsouzené k dlouhým trestům nelze pustit pracovat mimo vězení, VS proto jedná s možnými zaměstnavateli.

Výjimečná je plzeňská věznice, kde se jako první a zatím jediný rozjíždí takzvaný PPP projekt. Dohodla se na něm věznice a její dlouholetý partner, společnost MEA. Firma na pozemku věznice postaví výrobní halu. Práci v ní najde až 300 vězňů a pro nové pracovní činnosti se uvolní prostory uvnitř věznice, kde nyní MEA vězně zaměstnává. Věznice a firma dokončují dokumentaci pro stavební povolení, hrubá stavba haly by měla stát do konce letošního roku, řekl ředitel plzeňské věznice Petr Vlk.

V největší věznici v ČR v Plzni je nyní 1273 vězňů, z toho lze zaměstnat asi 950 lidí, pracuje jich kolem 530, to je 55 procent, řekl Vlk. Do zaměstnání mimo vězeňský areál chodí 160 vězňů.

Související

Pavel Blažek

Vláda bude zítra řešit násilí u soudu s Peterkovou, potvrdil Blažek

Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde příznivci Jany Peterkové vnikli do soudní síně během projednávání kauzy, v níž byla obviněna ze šíření poplašné zprávy o onemocnění covid-19. Zařazení bodu potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). 
Věznice, ilustrační fotografie.

Vězeňská služba se dočká odměn za přesčasy v nouzovém stavu

Mimořádné odměny pro příslušníky vězeňské služby za přesčasy z doby trvání nouzového stavu schválila na dnešním zasedání vláda. Vyčlenila na ně 16,6 milionu korun, informoval kabinet v tiskové zprávě. Podobné odměny v rámci tzv. systemizace schvaloval kabinet v minulých měsících opakovaně, vedle vězeňské služby se týkaly také hasičů a policistů.

Více souvisejících

vězeňská služba vězení práce

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy