Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního operačního programu (ROP) Severozápad na rekonstrukci mosteckého hotelu. Hlavní postavou případu je bývalý ředitel a bývalý akcionář regionální stavební firmy Herkul Vladimír Repáč.

Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Případ je vedlejší větví rozsáhlé kauzy, v níž se z údajných machinací s evropskými dotacemi zpovídá 27 úředníků, politiků, podnikatelů z Ústeckého a Karlovarského kraje.

Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx serveru řekl, že obžaloba byla podána na deset fyzických osob pro jednání související s dotačním programem regionu soudržnosti Severozápad. Vyšetřovatelé už dříve popsali, že zástupce hotelu žádal o peníze z Evropské unie na opravu patra, která se však uskutečnila několik let předtím. Z tohoto důvodu žadatel nesplnil podmínky pro poskytnutí dotace. Dotace však byla na základě společného koordinovaného jednání všech členů organizované skupiny schválena, uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.

Doplnil, že částka zhruba 15,7 milionu korun nebyla nakonec vyplacena. K dotaci hotelu vypovídal u soudu bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz, který tvrdil, že existovaly projekty ovlivňované s vědomím politiků ze severozápadu Čech. U soudu Kušnierz mimo jiné řekl, že na něj Repáč naléhal, aby byl projekt úspěšný. Přiznal také, že přidělení této dotace jako tehdejší ředitel ovlivnil. Další aktéři svoji vinu ale odmítli, uvedl server.

Kušnierz už byl dříve odsouzen. Je mezi 27 obžalovanými, kteří nyní postupně vypovídají před soudem. Podle státního zástupce zmanipulovala skupina 27 osob evropské dotace za 14 miliard korun. Kušnierz má postavení spolupracujícího obviněného.

Související

Více souvisejících

rop severozápad soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy