Kauza ROP Severozápad: Expolitik Leo Steiner vyzval kraje k vymáhání škody

Bývalý regionální politik a státní úředník Leo Steiner vyzval vedení Ústeckého a Karlovarského kraje k vymáhání škody v kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. V kauze podal státní zástupce obžalobu na 27 místních politiků a podnikatelů.

Steiner dříve pracoval na Úřadu regionální rady ROP Severozápad. V roce 2012 po odchodu z úřadu upozornil na možnou korupci související s ROP Severozápad a později podal kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi trestní oznámení. Dnes novinářům Steiner řekl, že chce přimět oba kraje, aby o vymáhání škody v kauze jednala zastupitelstva ještě před krajskými volbami. 

Steiner už v roce 2012 podal trestní oznámení kvůli podezření na předražení některých krajských zakázek. "Platit musí viníci, pokud někdo způsobí nějakou škodu, nechť ji zaplatí. Budu na zastupitelstvu v Ústeckém a Karlovarském kraji a byl bych rád, pokud by tam byl požadavek na vymáhání škody zařazen jako zvláštní bod programu," uvedl.

K zařazení bodu do programu potřebuje veřejnost 1000 podpisů před jednáním. Steiner věří, že to nebude nutné a iniciativu převezmou zastupitelé. "Spousta projektů byla předražena. Majetek organizované zločinecké skupiny, která stane před soudem, je veliký. Věřím, že se alespoň část z něj vrátí občanům," řekl. "Dopisem jsem vyzval vedení krajů včetně všech zastupitelů a ministryni financí, aby v kauze ROP Severozápad vymáhali škodu po vinících," uvedl.

ROP Severozápad provázely potíže od roku 2010. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech také téměř na dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

S vyšetřovateli spolupracuje jeden z obžalovaných, bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Mezi obžalovanými jsou ve své době vlivní podnikatelé Alexandr Novák či Daniel Ježek, tři bývalí hejtmani a úředníci. "Škoda byla vyčíslena na 14 miliard korun, tu škodu mají zaplatit viníci, nikoliv daňoví poplatníci," uvedl Steiner.

Osoby v tomto případě policie začala stíhat kvůli poškození finančních zájmů EU, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení.

Související

Ilustrační foto

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního operačního programu (ROP) Severozápad na rekonstrukci mosteckého hotelu. Hlavní postavou případu je bývalý ředitel a bývalý akcionář regionální stavební firmy Herkul Vladimír Repáč.

Více souvisejících

rop severozápad Leo Steiner Ústecký kraj Karlovarský kraj

Aktuálně se děje

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina upozornila na velkou ruskou dezinformační kampaň. Stojí půldruhé miliardy dolarů

Rusko vede rozsáhlou dezinformační kampaň, jejímž cílem je rozdělit západní spojence Ukrajiny a znepokojit ukrajinské občany. Uvedla to ukrajinská vojenská rozvědka. Moskva na ni dává poměrně velké finanční prostředky.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy