Rozhodnout o šéfovi obchodní inspekce by podle ministerstva měla nová vláda

Rozhodnout o novém ústředním řediteli České obchodní inspekce (ČOI) by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), pod které úřad spadá, měla nová vláda. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová. Předchozí šéf ČOI Mojmír Bezecný z místa odešel k 30. září.

Příjem přihlášek do výběrového řízení na ústředního ředitele ČOI skončil 17. září, o pozici projevilo zájem sedm uchazečů. Výběrová komise po jednání se všemi kandidáty v polovině října doporučila tři nejvhodnější. Státní tajemnice a ministr průmyslu následně musejí uzavřít dohodu o výběru uchazeče. "Finální rozhodnutí o novém generálním řediteli ČOI by měla, v návaznosti na další směřování dané organizace, učinit nová vláda," uvedla dnes Filipová.

Nová koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) připravena okamžitě převzít vládu. Prezidentovi Miloši Zemanovi na středeční schůzce Fiala předloží seznam kandidátů na ministerské posty. Jména nominovaných ministrů zatím nezveřejní, řekl dnes novinářům.

Bezecný požádal o uvolnění z funkce ředitele ČOI ze soukromých a rodinných důvodů. Spolu s tím sdělil, že úřad je personálně zajištěn a po dobu výběrového řízení ho může vést jeho zástupce. Bezecný na místě ústředního ředitele působil od roku 2014, v ČOI pracoval od roku 1986. Před nástupem do čela úřadu vedl zhruba sedm let krajský inspektorát v Ostravě, předtím zastával místo zástupce ředitele a inspektora.

ČOI se letos přestěhovala do nových prostor v budově Komerční banky ve Štěpánské ulici v Praze. Hospodaření se státní budovou ve Štěpánské ulici po ČOI převzala agentura CzechInvest. Změny souvisejí s plánovaným sestěhováním státních agentur CzechTrade, CzechTourism a CzechInvest.

ČOI zajišťuje ochranu práv spotřebitelů, má na starosti mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Kontroluje firmy a živnostníky, kteří nabízejí zboží a služby. Nesleduje kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků. Úřad se člení na ústřední inspektorát a jemu podřízené inspektoráty se sídly v sedmi krajských městech.

Související

Česká obchodní inspekce (ČOI)

Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech

Kontrola České obchodní inspekce (ČOI) na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dozoruje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kterou s podnětem seznámila.

Více souvisejících

čoi ministerstvo průmyslu

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 14 minutami

před 27 minutami

Záchranáři zasahují u neštěstí na Strakonicku. (3.10.2023)

Nehodu na Strakonicku nepřežili zaměstnanci železnice. Na trati pracovali

Úterní železniční nehoda na Strakonicku si vyžádala dva životy železničních zaměstnanců, kteří pracovali na trati, uvedla policie. Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Drážní inspekce zahájila vyšetřování mimořádné události.  

před 29 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem

Předsednictvo strany Hlas-SD, která podle mnohých rozhodne o tom, jaká koalice na Slovensku vznikne, zatím nevyloučilo ani jednu ze dvou variant. Nejprve však bude jednat s vítězným Smerem, oznámil předseda strany Peter Pellegrini po setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy