Veterináři varují před krmením divokých zvířat

Státní veterinární správa (SVS) vydala varování pro veřejnost ohledně krmení volně žijících zvířat. Existuje riziko, že tato zvířata se začnou spoléhat na lidskou stravu a ztratí schopnost samostatně hledat potravu

Tato praxe také má za následek shlukování zvířat na jednom místě, což zvyšuje nebezpečí přenosu nemocí na lidi. Nedávný případ ve Krkonošském národním parku, kdy liška poškrábala dítě, upozorňuje na rizika spojená s krmením volně žijících zvířat.

Tento incident se stal na místě, kde turisté pravidelně zvířata krmili. Správa parku musela ulovit lišku kvůli podezření na vzteklinu, aby se případná nákaza mohla potvrdit nebo vyvrátit. Dnes to uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterinární správa zdůrazňuje, že lidé často nepřemýšlí o dlouhodobých následcích svých činností. Volně žijící zvířata vyhledávají nejsnazší způsoby získávání potravy, a pokud jim lidé začnou pravidelně poskytovat potravu, stávají se závislými na této zásobě. To může mít za následek, že mláďata, která jsou krmena lidmi, se nemusí naučit lovit potravu samostatně.

Kromě toho, situace jako například krmení lišek v Krkonoších, způsobuje vyšší koncentraci zvířat na určitých místech. Veterináři upozorňují, že to může vytvářet prostředí vhodné pro šíření různých patogenů, protože zvířecí trus může znečišťovat okolí. Také dochází k zápasům mezi zvířaty kvůli omezeným zdrojům potravy.

Související

Více souvisejících

Zvířata lišky

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy