Volby prezidenta 2023: Rusko se je pokusilo dezinformacemi ovlivnit, naznačuje ministerstvo

V letošních prezidentských volbách ministerstvo vnitra zaznamenalo dezinformační aktivitu cizí moci, která měla poškodit pozdějšího vítěze Petra Pavla. Stojí za ní ruské propagandistické médium Sputnik a jeho telegramový účet neČT24.

V analýze k prezidentským volbám to uvedlo Centrum proti hybridním hrozbám ministerstva vnitra (CHH). Dezinformátoři podle centra útočili zejména na Danuši Nerudovou, Pavla a Andreje Babiše, na předsedu hnutí ANO útoky časem vymizely.

Centrum, které se věnuje hybridním hrozbám ve vnitřní bezpečnosti státu, monitorovalo dezinformační weby a účty na sociálních sítích od listopadu, kdy se uzavírala možnost podat kandidaturu, do vyhlášení výsledků voleb. Volební téma na nich dominovalo od týdne, který předcházel prvnímu kolu prezidentské volby. Produkce se věnovala legitimitě voleb, útokům na některé kandidáty a propagaci dalších uchazečů o post prezidenta. "Lze konstatovat, že na počátku monitorovaného období dominovaly texty útočící na volby jako takové, ovšem v průběhu tohoto období začaly převažovat texty pozitivně či negativně spjaté s jednotlivými kandidáty," uvedlo centrum.

Při zpochybňování legitimity voleb dezinformátoři útočili hlavně na ministerstvo vnitra v souvislosti s registrací kandidátů, a to zejména v souvislosti s odmítnutím kandidatury Pavla Zítka, který úřadu dodal nedostatečný počet petičních podpisů. K Zítkovi se přidala podle centra také Jana Peterková, společně šířili myšlenky z dezinformačního webu Aeronet, podle kterého volby nebyly legitimní, neboť petiční archy kandidátů pro ministerstvo vnitra údajně ověřovala zahraniční firma Hewlett-Packard vybraná v rozporu se zákonem a bez řádného výběrového řízení. "Druhá rovina tohoto tématu nelegitimních voleb se sestávala z tvrzení, že volbami je z vnějšku manipulováno, přičemž hlavními viníky měla být média, průzkumy veřejného mínění, soudy, případně nadnárodní tajné organizace," poznamenalo CHH.

Před prvním kolem podle CHH útočili dezinformátoři hlavně na Nerudovou, dále na Pavla a Babiše, další kandidáti čelili útokům okrajově. Proti Babišovi pak útoky vymizely, naopak vůči Pavlovi se po prvním kole vzedmula plošná a masivní vlna online útoků, uvedlo centrum.

"V tomto kontextu pak stojí za zmínku, že se před konáním druhého kola voleb objevilo hojně sdílené a manipulativně sestříhané video, na kterém Pavel zdánlivě prohlašuje, že ČR musí vstoupit do války s Ruskou federací, ačkoliv toto reálně nikdy veřejně neprohlásil," napsalo CHH. Video podle něj nejspíš poprvé do digitálního prostoru nahrál telegramový účet neČT24, což je nový účet ruského propagandistického média Sputnik, které je na sankčním seznamu EU. "Lze tak konstatovat, že v rámci českých prezidentských voleb v roce 2023 byla zaznamenána dezinformační aktivita cizí moci, zaměřená na poškození jednoho z kandidátů," uvedlo centrum.

Zpočátku dezinformátoři vyjadřovali podporu prakticky výlučně Jaroslavu Baštovi (SPD), před prvním kolem ji od nich získal i Babiš. Hromadnou podporu, byť s výhradami, Babiš proti Pavlovi získal před druhým kolem. "Přičemž Babiš byl označován za 'menší zlo'," poznamenal CHH.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Volby dezinformace Rusko

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 15 minutami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 22 minutami

před 38 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat

Prezidenti zemí Bukurešťské devítky (B9) v úterý na jednání ve slovenské Bratislavě vyjádřili podporu Ukrajině a vyzvali Rusko k ukončení agrese proti sousední zemi. Za Česko se jednání zúčastnil prezident Petr Pavel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy