Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

V ohrožení tak podle všeho není ani ministr životního prostřední Petr Hladík, jehož si Výborný přál do pozice prvního místopředsedy strany. Ve volbě na stranickém sjezdu ale Hladík pohořel, funkci místo něj obsadil někdejší předseda Pavel Bělobrádek.

Výborný v pořadu Za pět minut dvanáct řekl, že KDU-ČSL se pod jeho vedením pokusí zachovat kontinuitu a zároveň přinést nová témata. "O těch musíme být schopni hovořit a také je promítnout do toho, co lidi skutečně zajímá. Nemáme řešit témata, která lidi nezajímají," řekl podle webu TN.cz. 

Za téma, které lidovecké voliče nezajímá, označil například manželství pro všechny. Občané podle nynějšího ministra zemědělství chtějí od vlády řešení problémů s dostupností bydlení či místy v mateřských školách. 

Výborný uspěl minulý týden ve volbě předsedy KDU-ČSL v přímém souboji s úřadujícím šéfem strany Marianem Jurečkou, který je ve vládě vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí. Do čela strany se vrátil po více než čtyřech letech. 

Výborný v kandidátském projevu řekl, že chce být u skládání příští vlády. Naznačil také, že si přeje pokračování angažmá ve volební koalici Spolu s ODS a TOP 09, pokud budou lidovci její svébytnou a sebevědomou součástí. 

"Máme odpovědnost za tuto zemi. Nechci se za rok dívat na to, jak ji ovládnou populisté, komunisté a extremisté. Ti všichni nabízejí lákavá černobílá řešení. Když neuděláme nic, stane se přesně toto. ANO a SPD už testují svoje soužití v několika krajích, a tohle nechceme," řekl. 

KDU-ČSL má aktuálně 22 poslanců, kteří byli zvoleni před třemi lety na kandidátce Spolu. V průzkumech strana pravidelně končí pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Lidovci mají také 12 senátorů a jednoho europoslance. 

Související

Ilustrační fotografie.

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 
Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

Více souvisejících

Marek Výborný (KDU-ČSL) KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Toxická atmosféra v Mönchengladbachu kvůli Čvančarovi? Agent potvrdil, že chce z klubu pryč

Fotbalový útočník Tomáš Čvančara neprožívá aktuálně nejvydařenější část kariéry. V německém Mönchengladbachu totiž dlouhou dobu spíše paběrkuje, a když ho v poslední době tamní kouč Gerardo Seoane chtěl nominovat na zápasy do základní sestavy, vyvolalo to u jeho spoluhráčů vlnu nevole. Alespoň tak o tom informuje německý deník Bild Sport. Čvančara pak uvedl, že za jeho aktuální náladu může vedení klubu, které nesplnilo sliby, a jeho agent David Nehoda pak potvrdil, že chce Čvančara po sezóně tento bundesligový klub opustit.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Aktualizováno před 11 hodinami

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025) Prohlédněte si galerii

Celé Rusko podporuje válku na Ukrajině, řekl Putin na přehlídce v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy