Vystrčil hovořil se svým kanadským protějškem o energetice i přijímání uprchlíků

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal se svým kanadským protějškem Georgem Fureym o přijetí ukrajinských uprchlíků Českou republikou, jaderné energetice a životním prostředí či rozvoji zahraniční spolupráce. Vystrčil to sdělil ČTK po skončení jednání v Senátu. Furey zmínil také společnou službu českých a kanadských vojáků v rámci jednotek Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě.

Oba předsedové Senátu se shodli na významu podpory Ukrajiny, která se už rok brání ruské agresi, a na nutnosti rychlého ukončení konfliktu. Furey vyzdvihl začlenění ukrajinských uprchlíků do české společnosti po všech stránkách a dodal, že při přepočtu na obyvatele jich Česko přijalo nejvíce na světě.

Velkým tématem jednání, kterého se účastnila i kanadská velvyslankyně v Praze Ayesha Patricia Rekhiová, byla energetika a dostavba jaderné elektrárny Dukovany. O tuto zakázku se uchází také kanadská firma Westinghouse, připomněl Vystrčil. S Fureym se podle českého předsedy shodli na tom, že protekcionismus neprospívá mezinárodní spolupráci.

"V Kanadě dnes žije jedna z největších českých diaspor na světě, na 100.000 lidí," uvedl Furey. Mnoho jich podle něj přišlo v letech 1948 až 1968 kvůli nesouhlasu s tehdejším komunistickým režimem v Česku. Vystrčil Kanadě poděkoval, jak se o krajany v těžkých dobách postarala.

Furey s Vystrčilem jednali i o nedávných přeletech a sestřelení balonů nad Severní Amerikou nebo potřebě spolupráce svobodných demokratických zemí s regiony Indo-Pacifiku.

Vystrčil rovněž uvedl, že Česko i Kanada jsou hokejové země a kladným vztah k tomuto sportu také přispívá z rozvoji spolupráce.

Fureyho na cestě v Praze provázejí další dva kanadští senátoři. Dnes mají ještě na programu setkání s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem.

Související

Markéta Pekarová Adamová na parlamentním summitu NATO ve Vilniusu.

Pekarová Adamová a Vystrčil na summitu NATO. Řešilo se ukrajinské členství

Předsedové parlamentních komor Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS) se zúčastnili parlamentního summitu NATO ve Vilniusu, jehož hlavními tématy byla perspektiva rozšíření aliance o Ukrajinu, proměna aliančních struktur v reakci na aktuální bezpečnostní situaci a zvyšování výdajů na kolektivní obranu. 

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Kanada

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Aktualizováno před 12 minutami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

Schůze mezi představiteli Číny a USA prý byla „upřímná a produktivní“. Týkala se vzájemných vztahů

Vrcholní představitelé Spojených států a Číny jsou po setkání v Pekingu z tohoto týdne optimistické. Dohodli se na zachování komunikačních linek, přestože je čínská strana nedůvěřivá vůči „provokativním“ krokům USA. Na výstupy tohoto setkání upozornila agentura Reuters.   

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy