Vystrčil se dnes večer ohlédne za letošním rokem v adventním projevu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí večer pronese adventní projev, v němž se ohlédne za letošním rokem, který se chýlí ke konci. Řeč šéfa horní parlamentní komory odvysílá Česká televize. 

Veřejnoprávní televize odvysílá projev jednoho z nejvyšších ústavních činitelů od 20:10 na kanálu ČT24. Podle anotace se Vystrčil ohlédne za končícím rokem a nabídne výhled do příštího roku. 

Na předsedu Senátu naváže premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupí se svým projevem k národu během vánočních svátků. Fiala nedávno v pořadu Ptám se, pane premiére deníku Blesk potvrdil, že na projevu pracuje a respektuje rozhodnutí prezidenta vrátit se k tradici novoročních projevů. "Prezident má přednost, rád ustoupím a obrátím se k lidem 26. prosince," konstatoval. 

Prezident Petr Pavel promluví na Nový rok a vrátí se k tradici z dob prezidentování Václava Havla a Václava Klause. Od konce roku 2013 promlouval prezident k občanům na druhý svátek vánoční 26. prosince, rozhodl se tak po svém triumfu ve volbách Miloš Zeman. V nastaveném trendu pokračoval i dalších devět let ve funkci.

Tradice novoročních projevů se datuje do dob první republiky. Od 30. let vystupoval s vánočními projevy Tomáš Garrigue Masaryk, na kterého navázali Edvard Beneš i protektorátní prezident Emil Hácha. Na Nový rok je pak přesunuli komunisté, přesněji první hlava státu z jejich řad, tedy Klement Gottwald. 

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Senát ČR Česká televize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy