11 procent obětí epidemie tvoří důchodci z domovů seniorů

Koronavirová epidemie připravila do začátku srpna o život 3418 obyvatel domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Klienti těchto pobytových sociálních služeb tak tvoří zhruba 11 procent obětí covidové nákazy v Česku.

Vyplývá to ze souhrnné zprávy o dopadech covidu-19 na sociální služby, kterou připravila Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS). Podle ní sociální služby v ČR zvládly pandemii lépe než v cizině a podíl jejich obětí je mezi srovnávanými státy druhý nejnižší. Dokument má ČTK k dispozici.

Podle zprávy bylo loni v domovech pro seniory a se zvláštním režimem asi 59.300 lůžek. Dalších zhruba 11.800 lůžek bylo v zařízeních pro postižené. V sociálních službách pracovalo kolem 116.800 zaměstnanců. V domovech pro seniory a další potřebné se nakazilo od loňského října do letošního 4. května 22.696 klientů. Do 6. srpna pak zemřelo 3418 nakažených obyvatel zařízení. V sociálních službách covid mělo 13.864 zaměstnanců, podle propočtu tedy zhruba každý osmý. "Nejhorším dnem pro sociální služby byl 15. listopad 2020, kdy bylo evidováno 5102 nakažených klientů a 3072 nakažených zaměstnanců," uvedla asociace. Po začátku května jsou počty nových pacientů podle ní minimální.

Asociace poukazuje na to, že Česko patří k zemím s nejvyšším počtem zemřelých kvůli epidemii. Podíl úmrtí v sociálních službách má ale ve srovnání s jinými státy naopak nízký. Obyvatelé domovů tvoří 11 procent obětí. Po připočtení bytů s pečovatelskou službou a dalšího seniorského bydlení, které se v cizině také vykazovalo, je to pak asi 18 procent z celkového počtu obětí. V Portugalsku to bylo 14 procent, v Británii 39 procent, v Dánsku 35 procent, v Norsku 53 procent, ve Finsku 42 procent a ve Španělsku 63 procent, uvedla APSS. Odvolává se na evropské statistiky úmrtí.

"Počty úmrtí v sociálních službách ukázaly, že jsme se nejen maximálně snažili naše klienty ochránit, ale že se nám to i podařilo, a druhé nejlepší místo je toho důkazem. Nicméně jde o velmi smutný ukazatel," uvedl prezident APSS Jiří Horecký.

Podle viceprezidentky asociace a ředitelky Domova U Biřičky Daniely Luskové klíčové pro zajištění bezpečí klientů i pracovníků byly ochranné pomůcky, zavedení přísného postupu a testování. "Kombinace všech tří metod zabránila značným ztrátám, obdobným v jiných zemích. Nyní máme ještě další metodu v podobě očkování, v tom vidíme obrovský přínos,“ uvedla Lusková.

Podle APSS je v domovech seniorů a se zvláštním režimem naočkováno asi 92 procent klientů a kolem 60 až 65 procent pracovníků. Lusková podotkla, že nyní je v zařízeních ochranných pomůcek dostatek. Připomněla, že loni na jaře ale sociální služby zůstaly úplně bez nich. Roušky šili dobrovolníci. V řadě domovů zůstávali pracovníci bez přestávky celé týdny a neopouštěli je, aby se nákaza do zařízení nedostala. Dlouhé vyjednávání předcházelo i zavedení testů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce dnes kabinetu navrhnout zavedení povinného testování neočkovaných klientů a neočkovaných zaměstnanců sociálních služeb.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) důchodci, senioři Domov důchodců

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy