Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce ve vládě i proti odporu hnutí ANO a ministerstva financí, které vede předseda ANO Andrej Babiš, prosadit zákon o neziskových nemocnicích a pravidelnou automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce.
Věří v podporu lidovců. Němeček to dnes řekl v diskusním pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Babiš a ministerstvo financí mají podle Němečka odpor ke změnám, které mají stabilizovat české zdravotnictví, protože Babiš má zájem privatizovat zdravotnická zařízení. Babiš ale nedávno uvedl, že hnutí ANO nemocnice privatizovat nechce.
Pravidelnou valorizaci plateb požaduje Česká lékařská komora (ČLK), Němeček prosazení tohoto kroku nedávno slíbil. Komora požaduje, aby se platby státu postupně zvyšovaly s nárůstem vyměřovacího základu z 25 na 50 procent průměrné mzdy. Kabinet projednávání Němečkova návrhu koncem srpna přerušil, Němeček dnes uvedl, že ho vládě znovu předloží v nejbližší době. "Zákon předložím s rozporem ministerstva financí, protože ministerstvo financí prostě nesouhlasí se základním principem, který je v koaliční dohodě," řekl ministr. Podporu lidovců pro návrh má, řekl.
Pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce podporuje i KSČM, uvedla v ČT stínová ministryně zdravotnictví za tuto stranu a poslankyně Soňa Marková. Poukázala na to, že obdobný návrh předložila ve Sněmovně letos v únoru. Komunisté podle ní souhlasí i se zákonem o neziskových nemocnicích. Návrhy ale ministerstvo zdravotnictví vzhledem k blížícím se sněmovním volbám předložilo pozdě, uvedla Marková.
Zákon o neziskových nemocnicích je součástí programového prohlášení vlády, připomněl Němeček. Návrh, který koncem září odešel do legislativní rady vlády, mimo jiné předpokládá, že nemocnice by v budoucnu nemusely danit svůj zisk a mohly by jej použít například k nákupu nového vybavení. Ministerstvo financí nesouhlasí právě s osvobozením nemocnic od daně z příjmu, podle Němečka ale bude dopad do státního rozpočtu zanedbatelný.
Související
Od Fialovy vlády očekáváme lepší komunikaci, ochranu před drahotou a svobodu podnikání, žádají šéfové oborů i experti
Babišova vláda podcenila v létě očkování třetí dávkou. Nemocnice jsou zahlceny a personál je na limitu, říká Němeček
Svatopluk Němeček , nemocnice , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 2 hodinami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 3 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 4 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 4 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 5 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 7 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 7 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 8 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 9 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 10 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
Dvě třetiny občanů Evropské unie by podpořily návrat Velké Británie do tohoto bloku. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který realizoval thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) v 15 zemích. Podle těchto dat považuje 66 % respondentů opětovné členství Spojeného království za velmi dobrý, dobrý nebo neutrální nápad. Podpora se pohybovala od nejnižších hodnot v Bulharsku (56 %), Francii a Itálii (59 %) až po nejvyšší v Nizozemsku a Dánsku (75 %). Bližší vztahy mezi EU a Británií schvaluje také většina voličů krajně pravicových a unijních kritických stran, jako je polská Konfederace (71 %), německá AfD (58 %) či francouzské Národní sdružení (58 %).
Zdroj: Libor Novák