Černý kašel na vzestupu. Loni bylo v Česku 628 nemocných, jedno dítě zemřelo

Praha - V Česku loni přibylo pacientů s černým (dávivým) kašlem. Bylo jich 628 proti 585 v roce 2015. Nemocí a jejími komplikacemi jsou nejvíc ohrožené děti do jednoho roku. Výrazný vzestup nákazy hlásí také sousední Německo.

Loni se v ČR s černým kašlem léčilo 26 dětí do jednoho roku, kromě čtyř nebyly ještě plně očkované. Většina onemocněla v prvních čtyřech měsících života. Bylo zaregistrované také jedno úmrtí v souvislosti s černým kašlem. Dvouměsíční dítě zemřelo na selhání v důsledku plicní hypertenze, kterou odborníci považují za nejčastější příčinu úmrtí u nejmenších dětí s černým kašlem.

Nemoc se častěji objevuje u žen, loni jich bylo 364 proti 263 mužů. Nejvíc pacientů bylo mezi 15 a 19 lety věku (122). V ostatních věkových skupinách jich bylo mezi 25 a 55, méně u lidí nad 70 let.

V Česku bylo nemocných v roce 1956 přes 44.000, pak bylo zavedeno očkování. Za posledních 50 let bylo nejvíc výskytů v roce 2014 (2512).

"Přes vysokou úroveň proočkovanosti české populace se v dlouhodobém trendu nemocnosti pravidelně opakují dvou až pětileté cykly nárůstu a poklesu hlášené nemocnosti, podobně jako v jiných státech," uvádí Státní zdravotní ústav.

Loni bylo v Německu nemocných přes 22.000, což je nejvíc od roku 2013, kdy se případy povinně ohlašují.

Původcem nemoci je bakterie Bordetella pertussis. Onemocnění začíná necharakteris­tickým kašlem. Toto první stadium lze ovlivnit antibiotiky. Druhé stadium nastupuje mezi druhým a třetím týdnem a vyznačuje se záchvatovitým kašlem, typickým pro tuto nemoc. Dítě se během záchvatu nemůže nadechnout. Kašel může být ukončen buď kokrhavým zajíknutím, nebo dojde ke zvracení. Stav je doprovázen namodralou barvou rtů z nedostatku kyslíku v krvi.

Související

Více souvisejících

černý kašel nemoci děti

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy